Ambele echipe veneau la acest meci în căutarea unei victorii absolut necesare. Real Madrid nu avea nicio victorie în UCL în acest sezon și după doar un punct în primele două partide, un succes pe Alfredo di Stefano părea necesar.

De cealaltă parte, Inter nu are cel mai strălucit început de sezon nici în Europa, dar nici pe plan intern. Elevii lui Conte veneau după un egal cu Parma în campionat dar mai important fără golgheterul Romelu Lukaku.

Champions League
Premieră istorică! O femeie va arbitra un meci din Champions League, cu Ronaldo în prim-plan
ACUM 8 ORE

Începutul de meci a fost unul extrem de dinamic și cu un ritm excelent. Ambele echipe și-au creat rapid ocazii importante iar golurile nu au întârziat să apară. Nimeni nu a stat ”la cutie” și ambele echipe au încercat să facă un pressing cât mai sufocant iar primul care a cedat a fost chiar Hakimi, fostul jucător al Realului. Hakimi a pasat spre Handanovic, Benzema a interceptat pentru ca apoi să înscrie fără probleme în minutul 25.

Doar opt minute mai târziu Sergio Ramos a făcut ce știe el mai bine - a marcat cu capul după o lovitură de colț. Acesta a fost golul cu numărul 100 pentru Ramos. Poate e bine să ne amintim că e fundaș central.

Real Madrid - Inter 3-2. Revenirea italienilor, insuficientă

”Remoantada” lui Inter a început chiar la două minute după reușita lui Ramos. Lautaro Martinez a profitat de o pasă sublimă cu călcâiul a lui Barella și a șutat impecabil din interiorul careului pentru a reduce din diferență în minutul 35.

Repriza a doua a fost și ea echilibrată iar Inter a restabilit egalitatea în minutul 68 prin Ivan Perisic. Meciul părea să se îndrepte spre un egal și spre al treilea meci fără victorie pentru marile favorite ale grupei.

Însă Rodrygo a avut alte gânduri și la capătul unui contraatac perfect al madrilenilor, brazilianul a finalizat impecabil din careu cu 10 minute înainte de final pentru a oferi victoria echipei lui Zidane.

Liverpool, spectacol pe terenul Atalantei! Diogo Jota, hattrick pentru campioana Angliei

Liverpool s-a distrat în meciul cu Atalanta, scor 5-0, în runda a 3-a din grupele UEFA Champions League.

Diogo Jota a deschis scorul în minutul 16, servit cu o pasă excelentă de Trent Alexander-Arnold. Fundașul lui Liverpool l-a lansat spre careul Atalantei, iar Jota a finalizat cu o "scăriță" elegantă peste Sportiello.

Jota a bifat "dubla" în minutul 33, după o nouă fază splendidă. Internaționalul lusitan a reușit o preluare ideală, cu care și-a păcălit adversarul, și l-a învins pe portarul italienilor cu un șut la colțul scurt.

S-a încheiat în cele din urmă 5-0 pentru echipa lui Klopp după încă un gol reușit de magnificul Diogo Jota dar și grație reușitelor lui Salah și Mane.