Real Madrid - Liverpool. Roberto Carlos: "Salah nici măcar nu se va apropia de Ramos!"

Publicat 19/03/2021 la 16:23 GMT+2

Real Madrid și Liverpool se vor întâlni în sferturile UEFA Champions League. Cele două echipe s-au luptat și în 2018 pentru trofeu, în finala de la Kiev, iar cei care au avut câștig de cauză au fost "galacticii" lui Zinedine Zidane.

Petition gegen Sergio Ramos: Wütende Fans fodern Strafe nach Foul an Mohamed Salah

Tragerea la sorți pentru sferturile UEFA Champions League s-a încheiat cu un "deja-vu" pentru Real Madrid și Liverpool.
Cele două campioane din La Liga și Premier League se vor lupta pentru un loc semifinale într-o dublă manșă de "5 stele", pe 6 și 13 aprilie.

Real Madrid - Liverpool, meci de foc în sferturile UEFA Champions League

Ultima întâlnire dintre Real și Liverpool s-a disputat cu trofeul Champions League pe masă.
În urmă cu 3 ani, "Los Blancos" s-au impus în finala de la Kiev cu 3-1, după un meci marcat de duelul controversat dintre Sergio Ramos și Mohamed Salah, dar și de greșelile uriașe ale lui Karius, portarul "cormoranilor".
În prima repriză a partidei din Ucraina, Salah a căzut după ce a fost tras de braț de căpitanului Realului, Sergio Ramos. Atacantul lui Liverpool a acuzat grave probleme la umăr și n-a mai putut continua. În ciuda deznodâmtului trist, Ramos n-a primit niciun avertisment din partea arbitrului.
Vizibil afectată de accidentarea lui Salah și apoi de erorile inexplicabile ale portarului Karius, Liverpool a fost învinsă cu 3-1, iar Real a cucerit trofeul Champions League pentru a 3-a oară consecutiv, stabilind un record unic.
Liverpool's Egyptian forward Mohamed Salah (R) falls with Real Madrid's Spanish defender Sergio Ramos

Real Madrid - Liverpool, în Champions League! Roberto Carlos: "Salah nici măcar nu se va apropia de Sergio Ramos!"

Roberto Carlos a comentat pe marginea reîntâlnirii dintre Real și Liverpool. Legendarul fundaș al "galacticilor" a făcut o afirmație neașteptată, spunând că "Salah nici nu se va apropia de Ramos" în "dubla" din luna aprilie:
"Salah nici măcar nu se va apropia de Sergio Ramos. Se va vorbi foarte mult despre acest duel. Real va întâlni o echipă puternică, dar și noi traversăm o formă bună.
Ar fi ideal ca Real să tranșeze calificarea încă din primul meci, pe teren propriu. Sper ca Zidane să nu aibă mari probleme de lot și jucătorii să fie pregătiți pentru acest meci", a declarat Roberto Carlos, citat de cotidianul Marca.

Meciurile din sferturile UEFA Champions League:

• Manchester City - Borussia Dortmund
  • FC Porto - Chelsea
  • Bayern Munchen - PSG
  • Real Madrid - Liverpool
Meciurile tur se vor disputa pe 6 aprilie, în timp ce partidele retur vor avea loc pe 13 aprilie.