Karim Benzema, Sergio Ramos și Marco Asensio au marcat pentru Real Madrid în returul cu Atalanta, scor 3-1, și au asigurat calificarea în sferturile Champions League, după ce "galacticii" au câștigat și turul din Italia cu 1-0. În această seară, pentru formația din Bergamo a înscris Muriel.
Sergio Ramos s-a arătat extrem de fericit după calificarea Realului. Căpitanul "Los Blancos" a transformat o lovitură de la 11 metri în repriza a doua, după ce Vinicius a fost faultat în careu de Toloi.
Fundașul iberic a executat cu succes ultimele sale 19 penalty-uri pentru Real Madrid, în toate competițiile.
Liga Campionilor UEFA
Champiosn League | Barcelona, obligată să câștige la Munchen! Situație incredibilă în Grupa G
ACUM 19 MINUTE
Ramos a ajuns la 15 goluri marcate în Champions League, doborând borna atinsă de Zinedine Zidane în timpul carierei (14).

Sergio Ramos, omul-penalty la Real Madrid: "Mereu aștept ca portarul să se miște pe linie"

Ramos a oferit o reacție la finalul meciului de la Madrid, explicând cum reușește să marcheze de fiecare dată de la punctul cu var:
"Obiectivul a fost să ne calificăm mai departe și am reușit asta cu un scor foarte bun. Nu ne-am gândit la meciul tur, ci ne-am propus să dominăm adversarul și să deținem controlul partidei. Am avut mai multe ocazii în care puteam să înscriem. Suntem fericiți, acesta este jocul care ne convine.
Astăzi nu a fost cazul să execut penalty-ul în stilul "Panenka". Nu trebuie să subestimăm niciodată adversarul. Întotdeauna aștept ca portarul să se miște pe linia porții, înainte să execut penalty-ul. Sunt bucuros că am putut să-mi ajut echipa cu o prestație bună", a spus Sergio Ramos.

Sergio Ramos, întrebat despre ratarea uriașă a lui Vinicius: "Mi-a părut rău că n-a marcat"

Sergio Ramos a fost întrebat și despre faza din minutul 53, în care s-a aruncat pe gazon, în semn de disperare, după ce Vinicius a ratat o ocazie uriașă. Tânărul atacant brazilian a reușit o trecere superbă printre 3 adversari, dar a finalizat dezamăgitor, cu un șut foarte slab, pe lângă poarta lui Sportiello.
"Mi-a părut rău că Vinicius n-a reușit să marcheze, după ce a reușit o acțiune superbă. Mi-ar fi plăcut foarte mult să înscrie acel gol. Oricum, cel mai important este că a făcut un meci foarte bun", a mai declarat căpitanul Realului.
Pentru Real Madrid e prima calificare în sferturile competiției, după plecarea lui Cristiano Ronaldo de pe Santiago Bernabeu. În precedentele ediții, "Los Blancos" au fost eliminați în optimi de Ajax și Manchester City.
Ciao, Barça! Griezmann, reîncărcat! ": <Micul Prinț> este un <Dragon>!"
Klopp, dat pe spate de evoluția lui Liverpool cu Milan: "Simt o mare mândrie". Cei doi remarcați