Calificare fără emoții pentru CFR în turul 3! Gol fabulos marcat de Sigurjonsson

Actualizat 28/07/2021 la 22:21 GMT+3

CFR Cluj a întâlnit Lincoln REd Imps în returul din turul 2 preliminar al Ligii Campionilor, pe stadionul din Gruia.

CFR Cluj (România)

În tur, echipa antrenată de Marius Șumudică a câștigat cu emoții, scor 2-1.

Calificare fără emoții pentru CFR Cluj

Șumudică a început meciul de la Cluj cu 7 schimbări față de ultimul meci din campionat, cu Academica Clinceni.
CFR a început în ofensivă meciul și în minutul 4 Cestor a avut o ocazie mare, dar Soler a respins lovitura de cap a fundașului. Același Cestor a deschis scorul în minutul 18, după o pasă a islandezului Sigurjonsson.
Până la pauză, CFR a mai ratat câteva ocazii importante prin Chipciu de 2 ori și Camora.
Micuța echipă din Gibraltar a avut o dublă ocazie în minutul 25, dar Arlauskis a blocat de fiecare dată.
Repriza a doua a început tot cu CFR la conducera jocului. În minutul 58, Sigurjonsson a dublat avantajul echipei sale cu un gol fabulos din lovitură liberă, la care Soler nu a avut nicio șansă.
Până la final CFR a reușit să închidă jocul și a mai avut câteva ocazii, dar scorul a rămas 2-0 și trupa lui Șumudică merge în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor.
CFR va întâlni în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor cel mai probabil o mai veche cunoștință, Young Boys. Meciurile din turul 3 preliminar vor avea loc pe 3/4 august, respectiv 10 august.
UPDATE
Min 61. Ocazie pentru Păun, dar acesta trage pe lângă poartă!
Min 58. GOOOOOL FABULOS! Sigurjonsson înscrie din lovitură liberă pentru 2-0 cu un șut direct la vinclu!
Min 53. Rosa scapă singur cu portarul, dar își prelungește mult mingea și Arla are timp să iasă.
Min 48. Sigurjonsson trage, dar Soler prind sigur!
Min 46. A început repriza a doua!
Pauză în Gruia. 1-0 pentru CFR!
Min 43. Același Chipciu trimite cu capul peste poartă.
Min 38. Căpitanul Camora a fost aproape de 2-0, dar Spoler a respins șutul său!
Min 27. Chipciuuu ratează! Mijlocașul CFR-ul încearcă o execuție pretențioasă, dar portarul lui Lincoln respinge în corner!
Min 25. Dublă ocazie pentru Lincoln! Gomez șutează, Arla respinge, iar apoi Britto este și el blocat!
Min 18. GOOOOOOOL, CFR! Cestor deschide scorul după ce Sigurjonsson recentrează o minge de la Susic! Clujenii au 3-1 la general!
Min 9. Primul galben al partidei a fost primit de Brito, fotbalistul lui Lincoln.
Min 4. Ocazie mare pentru CFR! Portarul lui Lincoln respinge lovitura de cap a lui Cestor!
Min 1. A început meciul din Gruia!
Echipele de start
CFR Cluj: Arlauskis - Susic, Graovac, Cestor, Camora - Hoban, Sigurjonsson - Chipciu, Deac, Păun - Debeljuh
Rezerve: Bălgrădean, Hindrich, Rodriguez, Omrani, Ciobotariu, Latovlevici, Costache, Tahiri, Petrila, Fofana, Itu
Lincoln: Soler - Wiseman, Chipolina, B. Lopes, Toscano - Yahaya, Rosa, Carralero - Walker, Kike Gomez, Britto
Rezerve: Goldwin, Ronan, Casciaro, Torilla, Gomez, Kovalonoks, Valarino, Moore, Sergeant, Ocran
Știrea inițială
CFR Cluj joacă în această seară pe teren propriu meciul retur din turul doi preliminar al UEFA Champions League. Clujenii vor primi vizita celor de la Lincoln Red Imps, după ce în meciul tur s-au impus cu 2-1 în Gibraltar. În cazul în care va trece de Lincoln Red Imps, CFR Cluj va întâlni în turul trei preliminar UEFA Champions League câștigătoarea dintre Young Boys Berna și Slovan Bratislava. În meciul tur din Slovacia, scorul a fost 0-0.
Marius Șumudică a vorbit despre partida din această seară la conferința de presă și este de părere că meciul cu Lincoln este ca o finală pentru echipa sa. În cazul în care va trece trece de campioana Gibraltarului, CFR Cluj se va califica în turul trei preliminar UEFA Champions League și va fi sigură de prezența în grupele UEFA Conference League.
"Nu sunt așa de speriat, nici nu știu la ce trebuie să ne luăm vreo revanșă. Avem avantaj de un gol, dar le transmit jucătorilor să uite asta, plecăm de la 0-0, e ca o finală meciul acesta. Am probleme de lot. Alibec nu poate face parte din lot, a venit prea târziu, nu l-am putut trece pe listă. Omrani a avut crampe musculare, văd la ora meciului dacă poate intra, Susic nu poate juca, Manea are toxiinfecție alimentară", a spus Marius Șumudică înaintea returului din această seară.
Meciul dintre CFR Cluj și Lincoln Red Imps va avea loc în această seară de la ora 20:30 și va fi LIVE TEXT pe Eurosport.ro.