Articol scris de Andrei Bobeică
Francezul Kylian Mbappe a marcat 4 goluri din 5 în dubla cu Barcelona din optimile Champions League și și-a ajutat echipa să meargă în sferturi.
Calificarea nu e singura bucurie pentru superstarul lui PSG. Cu golul din această seară, Mbappe i-a doborât un record lui Messi.
Liga Campionilor UEFA
"Am crezut că este o glumă!" Ibrahimovic, surprins de colegii săi înainte de debutul în UCL
17/09/2021 LA 07:55
Mbappe a deschis scorul din penalty în minutul 31, în returul cu catalanii și a ajuns la 25 de goluri în Champions League. Astfel, francezul a devenit cel mai tânăr jucător din istoria competiției care marchează 25 de goluri.

Mbappe îl elimină pe Messi și îi doboară recordul

La 22 de ani și 80 de zile, Mbappe îi doboară recordul lui Messi care avea 25 de goluri la 22 de ani și 286 de zile.

Mbappe, record după record

Nu e singurul record reușit de Mbappe în acest meci. Cu cele 4 goluri marcate în dubla manșă contra Barcelonei, atacantul a devenit primul fotbalist care marchează de 4 ori împotriva Barcelonei, într-un singur sezon, în această competiție.
Până acum, în sferturile Champions Legue s-au calificat Barcelona, Dortmund, Porto și Liverpool, care în această seară a învins din nou pe Leipzig, cu același scor ca în tur, 2-0.. Ultimele 4 meciuri din optimi se joacă săptămâna viitoare.
  • Manchester City - Monchengladbach (2-0, în tur)
  • Bayern - Lazio (4-1, în tur)
  • Chelsea - Atletico Madrid (1-0, în tur)
  • Real Madrid - Atalanta (1-0, în tur)
Continuă problemele pentru Barcelona după înfrângerea cu Bayern din UCL! Ce jucători s-au accidentat
16/09/2021 LA 07:14
Efectul Brugge! Nu mai este PSG principala favorită a caselor de pariuri la câștigarea UCL
16/09/2021 LA 06:36