City câștigă în minutul 90 cu Dortmund și e favorită la calificare! Hațegan, criticat dur

Andrei Bobeica

Publicat 06/04/2021 la 23:59 GMT+3

Meci greu pentru Ovidiu Hațegan și brigada sa, pe Etihad, în această seară.

Kevin De Bruyne of Manchester City and Mateu Morey of Borussia Dortmund battle for the ball during the UEFA Champions League Quarter Final match between Manchester City and Borussia Dortmund at Manchester City Football Academy on April 6, 2021 in Manchest

Manchester City și Borussia Dortmund au fost arbitrate de românul Hațegan în prima manșă a sferturilor Champions League

Primă repriză de coșmar pentru Ovidiu Hațegan

City a deschis scorul în minutul 19, după o greșeală a lui Can, care a pierdut mingea, iar De Bruyne a înscris după un contraatac perfect.
În minutul 29, cu City conducând cu 1-0, Ovidiu Hațegan a dictat penalty după ce a considerat că Emre Can l-ar fi faultat pe Rodri în careu. Reluările au arătat, însă, că nu a fost nici pe departe vorbă de așa ceva astfel că după consultarea VAR arbitrul român a întors decizia.
Mai mult, Hațegan a anulat un gol germanilor după un presupus fault al lui Jude Bellingham asupra lui Ederson, însă din nou, reluările arată că piciorul englezului nu era atât de sus încât să fie un pericol pentru goalkeeperul lui City. Mai mult, Sancho pare să lovească mingea.
Repriza a doua a început cu o mare ratare a lui Haaland care a scăpat singur cu portarul lui City, dar acesta a avut o paradă excelentă.
Meciul nu a fost deloc unul la discreția lui City, iar Dortmund a egalat în minutul 84, prin Reus, după o pasă superbă a lui Haaland. Pentru căpitanul Borussiei a fost primul gol în 2021.
În minutul 90, Foden a adus victoria lui City și englezii pleacă favoriți în retur, pentru calificarea în semifinale.

HAȚEGAN, CRITICAT DUR PE TWITTER

Reacțiile au venit rapid. Jadon Sancho, cel care nu poate evolua pentru Dortmund în această seară din cauza unei accidentări, a scris: ”Cineva trebuie să-l verifice pe acest arbitru”.
Henry Winter, redactorul-șef pe sport de la The Times, s-a arătat și el indignat: ”Un arbitraj extrem, extrem de bizar în această seară..”.