A început "bătălia" pentru organizarea Cupei Mondiale a Cluburilor 2029! Țările interesate de găzduirea competiției

Brazilia și-a exprimat "disponibilitatea" față de FIFA pentru a găzdui următoarea ediție a Cupei Mondiale a Cluburilor, în 2029, a anunțat Confederația Braziliană de Fotbal (CBF), citată de AFP.

Manchester City a ajuns în Florida pentru Cupa Mondială a Cluburilor

Sursa video: SNTV

Spania, conform presei locale, este la rândul ei interesată de organizarea evenimentului, dar Federația Spaniolă de Fotbal (RFEF) nu a confirmat deocamdată această intenție.
Președintele CBF, Samir Xaud, s-a întâlnit cu președintele FIFA, Gianni Infantino, în Statele Unite, unde se desfășoară în prezent Cupa Mondială a Cluburilor într-un format extins, cu 32 de echipe.
Acesta l-a informat pe conducătorul FIFA că "Brazilia este la dispoziția organismului suprem al fotbalului pentru a găzdui" ediția din 2029 a turneului, potrivit unui comunicat al Confederației braziliene.
"Infantino a fost încântat (de propunere) și a afirmat că este pe deplin posibil. Vom lucra acum pentru ca acest lucru să se întâmple. Ar fi o veste excelentă", a declarat Xaud, citat de Agerpres.
FIFA nu a specificat încă cum se va derula procesul de selecție a țării gazdă sau când va începe.
Brazilia a găzduit Cupa Mondială masculină de fotbal din 2014 și va găzdui Cupa Mondială feminină în 2027.
Alătură-te celor Mai mult de 3 milioane de utilizatori în app
Fii la curent cu cele mai noi știri, rezultate și sporturi în direct
Descarcă
Distribuie acest articol
Promo
Promo