Barcelona dă peste "călăul" Realului în sferturile Cupei Spaniei! Tabloul complet
Publicat 19/01/2026 la 15:44 GMT+2
Tragerea la sorți pentru sferturile Cupei Spaniei a avut loc luni, 19 ianuarie, iar meciurile din următoarea fază a competiției promit spectacol. Cu siguranță cel mai așteptat duel va fi cel dintre Albacete și Barcelona, după ce formația din "Segunda" a eliminat-o pe Real Madrid în faza precedentă.
Jefte Betancor
Credit imagine: Getty Images
Granzii din La Liga și-au aflat astăzi adversarii din sferturile Cupei Spaniei. Competiția istorică ajunge la fazele finale, iar cele mai mari echipe din campionat sunt prezente printre ultimele 8, cu o mare absență, cea a lui Real Madrid.
"Galacticii" au fost eliminați dramatic de Albacete, echipă din La Liga 2, la capătul unui meci care s-a terminat cu scorul de 3-2. Fostul jucător din Superliga Jefte Betancor a marcat o dublă uluitoare în poarta lui Lunin, reușind să-și ducă echipa mai departe.
Albacete va da peste marea rivală a Realului în sferturi. Trupa lui Alberto Gonzalez se pregătește să o găzduiască pe FC Barcelona peste doar două săptămâni. Catalanii sunt deținătorii trofeului, iar acest meci contra divizionarei secunde a căpătat o cu totul altă dimensiune, după meciul pierdut de Real Madrid pe acel teren.
Rămâne de văzut dacă Albacete va fi capabilă să mai scoată din joc o forță a fotbalului spaniol, sau dacă Jefte și colegii săi își vor încheia parcursul nemaipomenit în fața campioanei Spaniei.
Tabloul sferturilor Cupei Spaniei
Pe lângă meciul dintre Albacete și Barcelona, care va atrage cel mai mare interes din partea fanilor neutri, sferturile Cupei Spaniei vor oferi publicului alte trei meciuri extrem de interesante. Atletico Madrid se va deplasa la Sevilla pentru duelul cu Real Betis, acesta fiind, pe foaie, meciul cu cea mai mare calitate.
Un alte meci extrem de strâns va fi cel dintre Valencia și Athletic Bilbao. Meciurile din sferturi se încheie cu duelul dintre Alaves și Real Sociedad, bascii fiind favoriți în acest joc. Meciurile din sferturi se vor juca între 3 și 5 februarie, iar tragerea la sorți a semifinalelor, care se vor juca în dublă manșă, va avea loc pe 6 februarie.
Doi fotbaliști români cu experiențe în 7 țări sunt protagoniștii unor interviuri de colecție. Golgheterul României din 2000, Marian Savu a jucat în Ucraina, Cipru și Ungaria și ne spune povestea sa luni de la ora 15 pe Eurosport 2. Ovidiu Burcă a jucat în Ecuador, Japonia, China și Germania și a antrenat la Rapid și Dinamo, iar dezvăluirile sale vor fi marți și miercuri de la ora 15.00 pe Eurosport 2. Ambele interviuri realizate de Gabi Cânu vor fi disponibile pe HBO Max.
Subiecte asemănătoare
Promo
Promo