Rafael Borre a tras pe centrul porții, l-a păcălit pe portarul Andrada și a declanșat nebunia în tribunele stadionului El Monumental. Ignacio Fernandez a dublat avantajul lui River Plate cu 20 de minute înainte de final. Matias Suarez l-a văzut excelent în careu pe mijlocașul de 29 de ani și i-a oferit o pasă minunată, din care Fernandez a înscris fără emoții. Intrat la pauză, veterenaul Carlos Tevez (35 ani) n-a reușit să facă diferența pentru Boca Juniors. S-a terminat 2-0 pentru echipa antrenată de Marcelo Galardo, avantaj pe care va încerca să-l protejeze în returul de pe La Bombonera, programat pe 23 octombrie.
Cele două rivale din Buenos Aires s-au întâlnit și în finala Copei Libertadores din sezonul trecut. Meciul tur, jucat acasă la Boca, s-a terminat la egalitate (2-2) într-o atmosferă incendiară. Entuziasmul a fost dus la extrem de către fanii lui River, care au atacat autocarul jucătorilor de la Boca Juniors. Pentru a evita alte incidente, returul a fost mutat pe Santiago Bernabeu, unde River a câștigat cu 3-1, la finalul celor două reprize de prelungiri. A fost prima finală a Copei Libertadores desfășurată în afara Americii de Sud.
Primera A
VIDEO. Boca Juniors câștigă dramatic titlul după un super gol al lui Carlos Tevez
08/03/2020 LA 06:39

De 249 de ori s-au întâlnit River Plate și Boca Juniors

Meciul din semifinale a fost a 249-a întâlnire dintre cele două rivale. Boca Juniors domină raportul victoriilor, cu 88 de meciuri câștigate. După succesul din turul semifinalelor, River a ajuns la 83 de victorii, în timp ce alte 78 de confruntări s-au încheiat la egalitate.
River Plate este campioana en-titre a Copei Libertadores, competiție pe care a câștigat-o de patru ori (1986,1996, 2015 și 2018). Prin comparație cu rivala River Plate, Boca Juniors conduce și la numărul de trofee din cea mai râvnită competiție intercluburi din America de Sud. Șase trofee Copa Libertadores are Boca în palmares, obținute în 1977, 1978, 2000, 2001, 2003 și 2007.
Cealaltă semifinală se va disputa între cluburile braziliene Gremio și Flamengo. Meciul tur se va juca pe 3 octombrie, iar returul peste trei săptămâni (24 octombrie).
Zidane e "pe făraș" la Real! Cine e favoritul lui Florentino Perez pentru a-l înlocui pe francez
21/01/2021 LA 14:36
Wayne Rooney a visat să ajungă la Boca Juniors. O spune un fost coleg de la DC United
20/06/2020 LA 07:46