Parma a obținut în această seară calificarea în 16-imile Cupei Italiei, după ce a învins-o pe Salernitana cu scorul de 0-2.
Drissa Camara a deschis scorul în minutul 58, iar Valentin Mihăilă a dublat avantajul oaspeților după un sfert de oră, continuându-și forma bună pe care a arătat-o în meciurile de pregătire din această vară.
Serie B
Dennis Man a contribuit la o nouă victorie a Parmei! Nota primită de român după meciul cu Frosinone
01/10/2022 LA 15:59
Fostul jucător al Universității Craiova a fost integralist în meciul din Cupa Italiei. Din echipa de start a lui Fabio Pecchia a făcut parte și Dennis Man, care a fost, însă, schimbat la pauză.
Potrivit site-ului SofaScore, Valentin Mihăilă a primit nota 7,5 pentru prestația sa din această seară, a treia cea mai mare notă a echipei, în timp ce fostul fotbalist de la FCSB a fost notat cu 6,7.
În 16-imile Cupei Italiei, Parma va da peste Bari, care a eliminat-o astăzi pe Verona, cu scorul de 1-4. Dacă va ajunge în optimi, echipa lui Valentin Mihăilă și Dennis Man ar urma să o întâlnească pe Inter.

În iulie, Valentin Mihăilă a fost titular în toate cele 3 meciuri de pregătire disputate de Parma. Românul a înscris două goluri, prima reușită din această vară venind în amicalul dintre Parma și FeralpiSalo, iar cea de-a doua în partida cu Lecce.
După duelul cu FeralpiSalo, fostul jucător al Universității Craiova a dezvăluit că va juca în acest sezon la Parma, eliminând orice zvon cu privire la o posibilă plecare a sa din Italia:
"Îmi place foarte mult (n.r. de Fabio Pecchia), atât ca antrenor, cât și ca om. Sper să reușim lucruri importante la Parma. Formăm un grup bun, dăm totul pe teren, trebuie să dăm 100% în ambele faze și să avem atitudine.
Eu rămân la Parma. Vreau să joc, pentru că anul trecut am făcut-o puțin. Vreau să fie cum a fost când am venit la Parma, când era echipa în Serie A. Obiectivul meu personal? Să joc toate meciurile", a declarat Valentin Mihăilă, citat de ParmaLive.
Primul meci oficial al Parmei în sezonul 2022/23 al Serie B este programat pe 12 august, pe teren propriu, în compania celor de la Bari.
Serie B
Dennis Man a marcat în cea de-a doua victorie a Parmei din Serie B! Cât s-a terminat meciul
17/09/2022 LA 14:09
Serie B
Valentin Mihăilă, în echipa etapei din Serie B după meciul cu Genoa! Ce a spus românul
05/09/2022 LA 16:24