Corvinul Hunedoara, prima finalistă din Cupa României! "Minunea" din Liga a doua a trecut și de FC Voluntari

Publicat 17/04/2024 la 21:02 GMT+3

Corvinul Hunedoara s-a calificat în această seară în finala Cupei României, după ce a eliminat-o pe FC Voluntari din competiției. După ce a trecut de CFR Cluj în sferturi, echipa din Liga a doua i-a învins pe ilfoveni cu scorul de 3-1.

Corvinul Hunedoara

Corvinul Hunedoara a ajuns pentru prima dată în istorie în finala Cupei României. Echipa antrenată de Florin Maxim a învins-o în această seară pe teren propriu, în semifinalele competiției, pe FC Voluntari, cu scorul de 3-1.
Gazdele au deschis scorul în minutul 20, după ce Manolache a trimis un șut la care portarul Vâlceanu nu a putut interveni. Până la pauză, ilfovenii au restabilit egalitatea. În minutul 32, Daniel Florea a profitat de o gafă a apărării adverse și a trimis mingea în plasă.
În repriza secundă, hunedorenii și-au asigurat calificarea în finala Cupei României în doar 12 minute. În minutul 61, Neacșa și-a readus echipa în avantaj cu un șut de la distanță.
Ulterior, în minutul 73, Coman a stabilit scorul final după un șut din interiorul careului mic, mingea ajungând la el după o respingere greșită a lui Vâlceanu.
În urma acestei victorii, Corvinul Hunedoara s-a calificat pentru prima dată în istorie în finala Cupei României, echipa din Liga a doua având un parcurs perfect până în ultimul act al competiției.
Pentru calificarea în semifinalele Cupei României, Corvinul Hunedoara a trecut în sferturi de CFR Cluj, pe care a învins-o categoric, cu scorul de 4-0. Anterior, echipa antrenată de Florin Maxim a câștigat grupa A, fiind neînvinsă după duelurile cu Chindia Târgoviște (2-0), Sepsi Sf. Gheorghe (1-0) și Progresul Pecica (6-0).
Corvinul Hunedoara își va afla advresara din finala Cupei României mâine seară, după meciul dintre Oțelul Galați și Universitatea Cluj, programat de la ora 20:30.