Vârful lui CFR Cluj a dus naționala U21 a țării noastre la turneul final, golul său de aseară oferindu-ne o remiză care ne-a menținut între cele mai bune locuri doi.
Deși la formația campioană prinde destul de rar un loc în primul "11", Costache este unul dintre favoriții lui Mutu. Tehnicianul de la U21 a fost în dubiu înainte de confruntarea cu Danemarca, gândindu-se să îl folosească pe Simion în locul lui Costache și să treacă la un modul 4-4-2, dar în cele din urmă a mers pe flerul său și a tras cartea câștigătoare.
După meci, selecționerul de la tineret a vorbit la superlativ de jucători, dar l-a lăudat în mod special pe Costache. Acesta are o disponibilitate de efort impresionantă, comparabilă cu a jucătorilor din Vest și e extrem de versatil, putând să se muleze pe diferite poziții și sisteme de joc.
#BunișiRăi | Radiografia etapei a 7-a din Liga 1! Cine a impresionat și cine a dezamăgit
31/08/2021 LA 10:34
"Eu îl văd pe Costache vârf de când era el mai mic și a venit la Dinamo, l-am luat și juca. Cosmin a decis să-l pună vârf atunci. Mi-aduc aminte că a făcut un cantonament extraordinar, a dat gol după gol din postura aia. El poate juca lateral dreapta și stânga, dar, jucând acolo, își poate pierde din calități. Explozia lui, capacitatea lui de a alerga sunt extraordinare. 70-80 de minute continuă la același nivel", a spus Adrian Mutu, la Digi Sport.

România U21, la Euro 2021 | Format unic al competiției

Campionatul European din 2021, găzduit de Ungaria și Slovenia, se va disputa într-un format unic, format din două faze. Meciurile din faza grupelor sunt programate în intervalul 24 - 31 martie, în timp ce fazele eliminatorii se vor desfășura după două luni de pauză, în perioada 31 mai - 6 iunie.
Băieții lui Adrian Mutu își vor afla adversarele din grupă joi, 10 decembrie, în urma tragerii la sorți organizată la Nyon. Cele 16 echipe calificate vor fi împărțite în patru grupe, gazdele Ungaria și Slovenia urmând să fie repartizate automat în grupa A, respectiv B. Celelalte formații vor fi distribuite în funcție de coeficient. Primele două clasate din fiecare grupă se vor califica în sferturile de finală. Ultimul act al EURO 2021 U21 este programat pentru 6 iunie, la Ljubljana.