Coupe de la Ligue

PSG, victorie spectaculoasă în Cupa Ligii. Icardi a reușit primul său hattrick pentru francezi

Distribuie cu
Copiere

icardi psg cupa

DeCosmin Cioboata
09/01/2020 la 06:47 | Actualizat 09/01/2020 la 07:07

PSG a câștigat categoric confruntarea cu Saint-Etienne din "sferturile" Cupei Ligii Franței, scor 6-1. Mauro Icardi a fost omul meciului, după ce a reușit primul său hattrick pentru campioana din Ligue 1.

Mauro Icardi a deschis festivalul golurilor pe Parc des Princes încă din minutul 2, cu o execuție plasată dintr-o poziție destul de dificilă. După jumătate de oră de joc, meciul formației lui Thomas Tuchel a devenit mult mai ușor. Fofana, fundașul central al lui Saint-Etienne, a văzut al doilea cartonaș galben și și-a lăsat echipa în inferioritate numerică.

A urmat apoi un spectacol pus în scenă de jucătorii lui PSG. Neymar a dublat avantajul campioanei Franței, cu o scăriță elegantă peste portarul Moulin. Prima repriză s-a încheiat cu o fază comică, dar tristă, în același timp, pentru oaspeți. Moulin și-a trimis mingea în proprie poartă, după ce Perrin a trimis o pasă extrem de dificilă către goalkeeper-ul lui Saint-Etienne.

BREAKING NEWS. Primul transfer făcut de Paris Saint-Germain tocmai a fost anunțat oficial

31/05/2020 LA 12:30

Icardi, primul hattrick pentru PSG

În repriza secundă, Icardi a ieșit la rampă, reușind două goluri și un assist. Mai întâi a finalizat excelent din fața porții, după o pasă laterală primită de la Mbappe. Vârful argentinian a repetat execuția 8 minute mai târziu, când Neymar i-a pasat decisiv.

A fost primul hattrick reușit de Icardi de când a fost transferat la PSG. Per total, atacantul de 26 de ani a reușit 17 goluri pentru formația lui Tuchel.

Evoluția excelentă a lui Icardi s-a încheiat cu o pasă decisivă pentru Mbappe, după o preluare minunată reușită de argentinian. Cabaye a înscris golul de onoare pentru Saint-Etienne, după ce inițial ratase o lovitură de la 11 metri.

Celelalte trei echipe calificate în semifinalele Cupei Ligii Franței sunt Lille, Lyon și Reims. Tătărușanu a fost titular în victoria lui Olymique Lyon în fața celor de la Brest, scor 3-1.

Următorul meci al lui PSG va fi duminică, ora 22:00, împotriva celor de la Monaco. Formația pregătită de Thomas Tuchel se află pe primul loc în Franța, cu un avans de 7 puncte față de urmăritoarea Marseille.

Cele mai interesante transferuri sunt comentate în vlogul LIVE TRANSFERS care este în fiecare luni și vineri, pe tot parcursul lunii ianuarie, de la ora 18 pe pagina de Facebook Eurosport.

Începând cu 1 ianuarie 2020, canalele Eurosport nu mai sunt disponibile în rețelele Telekom și NextGen, din cauza refuzului Telekom de a continua parteneriatul cu noi. Pentru a le putea urmări din nou, vă rugăm să le solicitați operatorului Telekom, prin apel la Serviciul Relații Clienți (021.404.1234 / 0766.12.1234) sau pe canalele oficiale de comunicare ale acestuia.

Icardi prinde un transfer uriaș: 58 de milioane de euro pentru golgheterul argentinian

30/05/2020 LA 07:37

Arsenal i-a găsit deja înlocuitor lui Aubameyang! Super-golgheterul pe care vor să-l aducă "tunarii"

08/05/2020 LA 14:51