Universitatea Craiova s-a calificat fără nicio emoție în optimile de finală ale Cupei României după ce a învins vineri seară în deplasare Progresul Spartac, scor 5-0. Mamut a deschis scorul pentru olteni în minutul 29, iar 6 minute mai târziu, Bic a dublat avantajul craiovenilor. Scorul pauzei a fost stabilit de Ofosu chiar în minutul 45. În repriza secundă, Bălașa a marcat din lovitură de la 11 metri, în minutul 57. Scorul final a fost stabilit în minutul 85 de către Mamut.

Progresul Spartac - Universitatea Craiova 0-5 | Echipele de start:

• Progresul Spartac: Voican - Petruț, Alexandrescu, Dănilă, Lixandru - Dițu, Petcu, Grigore, Milea - Radu, Ion. Antrenor: Andrei Erimia
  • Universitatea Craiova: Pigliacelli - Vlădoiu, Bălașa, Constantin, Vătăjelu - Bic, Cicâldău, Nistor - Cîmpanu, Mamut, Ofosu. Antrenor: Corneliu Papură
Turkish Süper Lig
Galatasaray, OUT din cursa pentru transferul lui Ianis Hagi! Cât au vrut să ofere turcii
ACUM 22 MINUTE

Chindia Târgoviște, victorie cu Hermannstadt în 16-imile Cupei României

Chindia Târgovişte s-a calificat, vineri seară, pe teren propriu, în optimile de finală ale Cupei României, trecând în 16-imi de FC Hermannstadt, scor 5-3 în urma loviturilor de departajare. În minutul 80, de la Chindia a fost eliminat Fomba. În minutul 90+1, a fost eliminat şi Romario Pires de la Hermannstadt.
La sfârşitul prelungirilor, scorul era 1-1, golurile fiind marcate de Cherchez ’43 pentru Chindia şi Jo Santos ’41 pentru oaspeţi. La loviturile de departajare, au marcat Popa, Neguţ, Iacob şi Neicuţescu pentru învingători, respectiv Vodă şi Fortes pentru învinşi. Addae şi Buzan au ratat.
  • Echipa de start Chindia Târgovişte: Moldovan - Căpușă, Iacob, Fomba, Martac - Dulca, Dumitrașcu - Yameogo, Cherchez, Costea - Berisha. Antrenor: Emil Săndoi
  • Echipa de start Hermannstadt: Figueiredo - Belu, Viera, Stoica, Bastos - Romario Pires, Addae - Vodă, Buzan, Jo Santos - Fortes. Antrenor: Ruben Albes

Șaisprezecimile de finală ale Cupei României. Programul complet

Vineri, 27 noiembrie
  • Chindia – Hermannstadt, 2-1 (4-2 la loviturile de la 11 metri)
UEFA Europa Conference League
Petrescu, noi săgeți la adresa lui Șumudică! De ce crede că CFR nu a câștigat niciun meci în Europa
#BREAKINGNEWS | Adrian Mutu s-a înțeles cu FRF pentru postul de selecționer al naționalei României