Craiova oprește seria de victorii a Rapidului! Oltenii câștigă pe Oblemenco și rămân lideri

Andrei Bobeica

Actualizat 19/04/2021 la 23:02 GMT+3

Primele două clasate din play-off-ul Ligii a doua s-au întâlnit în ultimul meci al etapei a patra.

U Craiova 1948

Rapid venea pe Oblemenco după 5 victorii consecutive, în timp ce trupa antrenată de Eugen Trică avea 3 victorii și 2 remize în ultimele 5 partide.

Luptă strânsă pentru promovarea în Liga 1

Craiova, Rapid, CS Mioveni și Dunărea Călărași s-au desprins în lupta pentru promovare.
Înainte de acest meci, Craiova și Rapid erau la egalitate, cu câte 42 de puncte. În meciul direct din sezonul regulat, oltenii au câștigat clar, cu 5-0.
Meciul de pe stadionul Ion Oblemenco a început cu Craiova în atac, care a deschis scorul rapid, în minutul 12 prin Compagno.
Oltenii au avut șansa de a dubla avantajul, dar Baeten a lovit doar bara porții Rapiduliui.
Repriza a doua a început cu Rapid încercând să egaleze, dar giuleștenii nu au izbutit să-l învingă pe Enache.
Din minutul 62, Craiova a rămas în 10 oameni, după eliminarea lui Paramatti, care a văzut direct cartonașul roșu. Fotbalistul Craiovei l-a lovit cu cotul pe Lazăr.
Chiar și cu un om în plus, Rapid nu a reușit egalarea și Craiova s-a desprins la 3 puncte față de rivala sa.
Primele două locuri vor promova direct, în timp ce locurile 3 și 4 vor juca baraj cu locurile 7 și 8 din play-out-ul Ligii 1.