Cristi Chivu a obținut o nouă victorie cu Inter U19, în UEFA Youth League! Clasamentul grupei

Actualizat 03/11/2021 la 18:52 GMT+2

Crsiti Chivu continuă să aibă succes pe banca echipei de tineret de la Inter. Echipa U19 a "nerrazzurrilor" a câștigat cu 4-2 în deplasarea cu Sheriff Tiraspol și este aproape de calificarea în primăvara europeană a competiției.

Cristi Chivu, antrenor Inter U19

Cristi Chivu și-a început de curând cariera de antrenor, fiind numit principal la echipa U19 a lui Inter. Fostul căpitan a naționalei României a preferat să o ia de jos, iar până acum are rezultate notabile.
Echipa lui Chivu participă cu succes în UEFA Youth League, echivalentul Champions League la nivel de tineret. Inter U19 a câștigat fără mari emoții în deplasarea de la Tiraspol, scor 4-2, contra echipei similare a celor de la Sheriff.

Moldovenii au deschis scorul în minutul 8 prin Forov, dar formația antrenată de Chivu a preluat apoi controlul ostilităților. Deși Casadei a ratat un penalty în minutul 17, micii "nerrazzurri" au intrat în avantaj la vestiare, grație reușitelor semnate de Abiuso (min.36) și Fabbian (min.40).
Asaltul italienilor a continuat și după pauză, Peschetola făcând 3-1 în minutul 62. Sheriff a redus din diferență prin același Forov (min.76), dar Peschetola a reușit și el dubla în minutul 81, stabilind scorul final.
În celălalt meci al grupei, Real Madrid s-a impus cu 1-0 contra lui Șatior Donetsk, unicul gol al întâlnirii fiind marcat de Aranda în minutul 58.
În urma rezultatelor de astăzi, Inter rămâne pe primul loc în grupa D, având 3 puncte peste Real Madrid, formație cu care își va disputa probabil prima poziție în ultimul meci.
Clasamentul Grupei D
  • 1.Inter - 10 puncte (8-4)
  • 2.Real Madrid - 7 puncte (8-5)
  • 3.Șahtior Donetsk - 6 puncte (8-5)
  • 4.Sheriff tiraspol - 0 puncte (4-15
De notat că în UEFA Youth League doar echipa care câștigă grupa se califică direct în optimile de finală, locul doi urmând a juca în 16-imi contra unei echipe venite de pe tabloul al 2-lea al competiției, la care iau startul formațiile U19 care au câștigat campionatele naționale în sezonul trecut, dar la care primele echipe nu participă în Champions League la nivel de seniori.
În campionatul italian al echipelor U19, Interul lui Cristi chivu se află pe poziția a 7 după 7 etape disputate, cu 12 puncte acumulate, 5 mai puține decât liderul AS Roma .
LG îți aduce mai aproape transmisiunile Eurosport din sporturile de iarnă.