Cristi Chivu și-a condus echipa către o revenire superbă! Rezultat bun pentru Inter U19 în Youth League

Publicat 07/09/2022 la 20:25 GMT+3

Cristi Chivu a început o nouă campanie în UEFA Youth League la cârma celor de la Inter U19. Italienii au remizat cu Bayern U19 în prima etapă din faza grupelor, scor 2-2, după ce la pauză au fost conduși cu 2-0.

Cristian Chivu

Cristi Chivu continuă să facă o treabă excelentă pe banca echipei de tineret a celor de la Inter. Formația românului a jucat azi primul meci din noul sezon al UEFA Youth League (Champions League dedicat echipelor de tineret). Adversara italienilor a fost Bayern Munchen U19, iar partida a fost una foarte spectaculoasă.
Nemții au condus cu 2-0 la pauză după reușitele lui Arijon Ibrahimovic (min.19) și Yusuf Kabadayi (min.35), dar Chivu și-a capacitat apoi jucătorii și aceștia au scos un punct. Argentinianul Valentin Carboni a dat tonul revenirii în minutul 65, iar Dennis Curatolo a stabilit scorul final în minutul 82.

Cristi Chivu, rezultat pozitiv cu Inter U19, la primul meci al sezonului în Youth League

În celălalt meci al grupei, Barcelona U19 s-a distrat cu Viktoria Plzen U19, scor 3-0. Golurile catalanilor au fost marcate de Barbera Moreno (min.22), Akhomach (min.51) și alarcon (min.60). Săptămâna viitoare, Inter U19 va juca în deplasare cu Viktoria Plzen U19, iar Bayern U19 va primi vizita Barcelonei U19.
Inter U19 a participat și în sezonul trecut în UEFA Youth League, dar a părăsit competiția în 16-imi, echipa lui Chivu pierzând împotriva slovacilor de la Zilina U19 (3-1). Deținătoarea trofeului este Benfica U19, portughezii câștigând clar finala cu RB Salzburg U19, scor 6-0.