Cristiano Ronaldo este fără doar și poate o mașinărie de goluri. Portughezul vrea să fie primul în topul marcatorilor all-time din fotbal, iar acest obiectiv se întrevede tot mai mult. De altfel, Ronaldo e cel mai bun marcator european și mai are doar șapte până la recordul iranianului Ali Daei (109).
Cristiano Ronaldo a ieșit accidentat de pe teren duminică în meciul cu Lazio, însă recuperarea a fost rapidă, astfel că starul lui Juventus a trecut peste orice problemă fizică și n-a ratat ocazia de a marca încă o dată pentru naționala Portugaliei, în amicalul cu Andorra (7-0). Ceilalți marcatori au fost Neto, Paulinho, Sanches, Joao Felix și un autogol al lui Garcia.

Cristiano Ronaldo, tot mai aproape de "marele obiectiv"

Zinedine Zidane, marea șansă a lui Solskjaer
17/09/2021 LA 09:35
Ronaldo nu a fost titular în meciul cu Andorra, a intrat în repriza secundă pe teren în locul lui Neto și a punctat pentru 6-0 în minutul 85, cu capul din careul mic. A fost al 102-lea gol în reprezentativa lusitană și al 746-lea cu tot cu cele de la cluburi. Cristiano a devenit astfel egalul legendarului Ferenc Puskas pe locul 3 în topul all-time. Fără doar și poate, Ronaldo vrea să devină cel mai bun marcator din istoria fotbalului. Astfel, următoarea lui țină este să-l egaleze pe cehul Bican, care a înscris în întreaga lui carieră 805 goluri.
"Fericit că am atins un alt record istoric sub culorile țării mele", a postat atacantul de 35 de ani pe Instagram. "Câștigătorul primului Premiu Puskas a intrat în istorie", i-a transmis campioana Italiei pe rețelele de socializare. Superstarul portughez îi mai are în față pe Pele (761 de goluri) și pe Josef Bican, fostul star al Slaviei Praga conducând ierarhia, cu 805 goluri. Până la ceh, pe Ronaldo îl mai despart șapte reușite pentru a deveni cel mai prolific marcator mondial la echipele naționale, record deținut în prezent de iranianul Ali Daei.