Cum a încercat Cristiano Ronaldo să-l intimideze pe Ibrahimovic! Suedezul i-a râs în față lui CR7

Irina Aldea

Actualizat 08/07/2020 la 16:16 GMT+3

AC Milan și Juventus au oferit unul dintre cele mai spectaculoase meciuri de la reluarea fotbalului din Europa. "Rossonerii" s-au impus cu 4-2 pe San Siro, în condițiile în care Juventus conducea cu 2-0 în minutul 53.

Cum a vrut Cristiano Ronaldo să-l intimideze pe Ibrahimovic

Cristiano Ronaldo și Zlatan Ibrahimovic s-au aflat față în față în partida de la Milano și au marcat câte un gol, însă suedezul a avut câștig de cauză după fluierul de final. Ibra a avut un rol esențial în victoria lui Milan în fața Bătrânei Doamne, însă Ronaldo a încercat să-l saboteze pe spectaculosul fotbalist suedez.
La scorul de 2-0 pentru Juventus, în minutul 60, Milan a primit o lovitură de la 11 metri, după ce arbitrul a consultat sistemul VAR. Ibrahimovic a fost cel care a luat mingea pentru a executa. Înainte ca Zlatan să șuteze, Cristiano Ronaldo s-a îndreptat către propriul careu, a încercat să îl intimideze pe suedez și să îl încurajeze pe colegul din poartă, Wojciech Szczesny: "Îl cunoști!", i-a strigat portughezul colegului său.

Cristiano Ronaldo și modalitatea în care a încercat să-l intimideze pe Ibrahimovic

Cuvintele rostite de superstarul lui Juventus au fost auzite de toată lumea, mai ales acum când meciurile se dispute fără spectatori pe teren. Chiar și așa, Ibrahimovic nu a avut emoții la penalty. A șutat puternic, în dreapta lui Szczesny, iar portarul polonez a plonjat spre stânga. Imediat după execuție, atacantul suedez s-a uitat către Ronaldo și a zâmbit larg. În replică, portughezul a început și el să râdă, amuzat fiind de faptul că nu i-a reușit fenta la care apelase.

Serie A | AC Milan - Juventus 4-2. Ibrahimovic a câștigat duelul cu Cristiano Ronaldo, după o revenire spectaculoasă

Cele două reprize au fost diametral opuse. După primele 45 de minute, scorul era 0-0, iar nimeni nu prevestea recitalul de goluri care avea să urmeze după pauză. Rabiot a deschis scorul în minutul 47, după o cursă personală minunată, finalizată cu un șut la vinclu. 6 minute mai târziu, a venit rândul lui Cristiano să apară în prim-plan. Portughezul a profitat de o neînțelegere între fundașii centrali ai Milanului, Romagnoli și Kjaer, și a reluat cu mult calm din careu, pe lângă Donnarumma.
Zlatan Ibrahimovic a sunat deșteptarea pentru formația lui Pioli în minutul 62, când a transformat o lovitură de la 11 metri, acordată după un henț comis în careu de Bonucci. Suedezul a înscris fără emoții și a ajuns la cota 5 în sezonul curent din Serie A. Ibrahimovic conduce detașat duelul cu Cristiano Ronaldo la capitolul golurilor marcate după împlinirea vârstei de 30 de ani. Suedezul a marcat 310 goluri în intervalul respectiv, în timp ce fostul jucător de la Real Madrid a înscris de 267 de ori.
Tot Zlatan a oferit 4 minute mai târziu pasa din care Kessie a egalat. "Rossonerii" au reușit un joc de pase impresionant în jumătatea lui Juventus, finalizat cu șutul lui Kessie, lângă bara porții lui Szczesny. Revenirea Milanului a fost dusă la bun sfârșit într-un interval de numai 5 minute. Leao a marcat pentru 3-2 în minutul 67, când a intrat în careu și l-a învins pe goalkeeper-ul "bianconerilor" cu un șut la colțul scurt.
Cu 10 minute înainte de final, Rebic a risipit orice urmă de îndoială cu privire la câștigătoarea meciului de pe San Siro. Douglas Costa a trimis o pasă complet greșită, Bonaventura a recuperat, i-a pasat lui Rebic, iar acesta a încris cu un șut din interiorul careului.S-a încheiat 4-2, rezultat în urma căruia liderul Juventus a ratat șansa să se desprindă la 10 puncte față de urmăritoarea Lazio, care a pierdut în meciul cu Lecce. De cealaltă parte, AC Milan a ajuns la al 5-lea meci fără înfrângere în Serie A (4 victorii și 1 egal), de la reluarea sezonului. "Rossonerii" au urcat pe locul 5 în campionatul Italiei, la un singur punct deasupra lui Napoli și Roma, care au însă un meci mai puțin disputat.