Jong Ajax a fost învinsă de Almere, scor 0-1, în etapa a 36-a din liga secundă din Olanda. Soarta partidei putea fi diferită dacă Brian Brobbey reușea să transforme o lovitură de la 11 metri, în minutul 39.
Atacantul de 19 ani, obișnuit cu meciuri la prima echipă a lui Ajax, și-a așezat mingea liniștit la punctul cu var și părea sigur pe situație. Din păcate pentru el, execuția a lăsat mult de dorit.

Cum arată unul dintre cele mai slabe penalty-uri. Atacantul lui Ajax a trimis în afara stadionului

Dinamo, urmărită de ghinion! Nocturna stadionului a cedat la meciul cu Botoșani! Meciul s-a reluat
ACUM 34 MINUTE
Internaționalul olandez de tineret a șutat extrem de slab, iar mingea a ieșit în afara stadionului, peste peluza din spatele porții.
Ulterior, Brobbey a fost înlocuit la pauză, iar Almere a dat lovitura în minutul 75, prin Yeboah.
Crescut la academia lui Ajax, Brobbey a fost promovat la prima echipă în actualul sezon. Atacantul de 19 ani a bifat 18 apariții la formația lui Erik Ten Hag, reușind să înscrie 6 goluri.
În vară, Brobbey va pleca la RB Leipzig, liber de contract. 6 milioane de euro este cota de piață a lui Brobbey, potrivit transfermarkt.com.
Tottenham - Chelsea 0-2. Kante dublează avantajul oaspeților pe terenul lui Spurs