O nouă surpriză de proporții în Qatar! Japonia învinge Germania după o revenire spectaculoasă

Actualizat 23/11/2022 la 17:03 GMT+2

Japonia a produs a doua mare surpriză la Cupa Mondială din Qatar, după ce a învins Germania, scor 2-1, asta după ce echipa lui Hansi Flick intrase în avantaj la pauză.

Jamal Musiala (Germany) against Japan

Într-o partidă care a părut că s-a derulat după același scenariu ca în Argentina - Arabia Saudită, Japonia a produs o nouă surpriză la Cupa Mondială din Qatar, după ce a învins cu 2-1 Germania.
În minutul 8, Japonia s-a bucurat pentru câteva clipe. Junya Ito a centrat pentru Maeda, care l-a învins pe Neuer, dar atacantul japonez se afla în poziție de offside.
În minutul 29, după o eroare a portarului japonez Gonda, care îl faultează pe Raum, arbitrul a dictat lovitură de la 11 metri. Din minutul 33, Germania s-a aflat la conducere, după golul marcat de Gundogan din penalty.
Echipa lui Hansi Flick putea intra la cabine cu un avantaj de două goluri, dar reușita lui Kai Haverz din minutul 45+4 a fost anulată din cauza unei poziții de offside.
În repriza a doua, portarul Gonda și-a spălat din păcate, după nu mai puțin de patru intervenții salvatoare în decurs de câteva secunde, după un asediu al nemților la poarta Japoniei.
În minutul 73 a venit rândul lui Neuer să aibă o intervenție decisivă, după care a venit șutul ratat al lui Sakai.
În minutul 75 a venit golul egalizator al niponilor. De data aceasta, intervenția lui Neuer s-a dus direct în piciorul lui Ritsu Doan, care a trimis balonul în poartă.
Japonia a dat lovitura de grație în minutul 83. Itakura a trimis o minge lungă pentru Asano. Atacantul lui Bochum a intrat în careu, iar în ciuda unghiului închis, l-a învins pe Manuel Neuer cu o execuție la colțul scurt.
Pe finalul partidei, cea mai mare ocazie i-a aparținut lui Goretzka, cel care a trimis pe lângă poartă în minutul 90+5, dintr-o poziție ideală, de la marginea careului.
În minutul 90+8, Germania a avut o nouă șansă uriașă, dar șutul lui Niklas Sule a fost respins în corner, iar Japonia a obținut victoria în cele din urmă. Cealaltă partidă a grupei se joacă între Spania și Costa Rica.

Lotul Germaniei la Cupa Mondială din Qatar

• Portari: Manuel Neuer (Bayern Munich), Marc-Andre ter Stegen (FC Barcelona), Kevin Trapp (Eintracht Frankfurt)
  • Fundași: Armel Bella-Kotchap (Southampton), Matthias Ginter (Freiburg), Christian Gunter (Freiburg), Thilo Kehrer (West Ham), Lukas Klostermann (RB Leipzig), David Raum (RB Leipzig), Antonio Rudiger (Real Madrid), Nico Schlotterbeck (Borussia Dortmund), Niklas Sule (Borussia Dortmund)
  • Mijlocași: Julian Brandt (Borussia Dortmund), Leon Goretzka (Bayern Munich), Mario Gotze (Eintracht Frankfurt), Ilkay Gundogan (Manchester City), Jonas Hofmann (Borussia Monchengladbach), Joshua Kimmich (Bayern Munich), Jamal Musiala (Bayern Munich.
  • Atacanți: Karim Adeyemi (Borussia Dortmund), Niclas Fullkrug (Werder Bremen), Serge Gnabry (Bayern Munich), Kai Havertz (Chelsea), Youssoufa Moukoko (Borussia Dortmund), Thomas Muller (Bayern Munich), Leroy Sane (Bayern Munich)

Lotul Japoniei la Cupa Mondială din Qatar

• Portari: Shuichi Gonda (Shimizu S-Pulse/Japonia), Eiji Kawashima (Strasbourg/Franţa), Daniel Schmidt (Sint-Truiden/Belgia);
  • Fundaşi: Yuto Nagatomo (FC Tokyo/Japonia), Maya Yoshida (Schalke/Germania), Takehiro Tomiyasu (Arsenal/Anglia), Hiroki Sakai (Urawa Reds/Japonia), Yuta Nakayama (Huddersfield Town/Anglia), Shogo Taniguchi (Kawasaki Frontale/Japonia), Ko Itakura (Borussia Moenchengladbach/Germania), Miki Yamane (Kawasaki Frontale/Japonia), Hiroki Ito (VfB Stuttgart/Germania);
  • Mijlocaşi: Wataru Endo (VfB Stuttgart/Germania), Hidemasa Morita (Sporting Lisabona/Portugalia), Ao Tanaka (Fortuna Dusseldorf/Germania), Daichi Kamada (Eintracht Frankfurt/Germania), Junya Ito (Reims/Franţa), Kaoru Mitoma (Brighton/Anglia), Takumi Minamino (AS Monaco/Franţa), Yuki Soma (Nagoya Grampus/Japonia), Gaku Shibasaki (Leganes/Spania), Takefusa Kubo (Real Sociedad/Spania), Ritsu Doan (Freiburg/Germania);
  • Atacanţi: Daizen Maeda (Celtic Glasgow/Scoţia), Takuma Asano (VfL Bochum/Germania), Ayase Ueda (Cercle Bruges/Belgia).
Campionatul Mondial din Qatar se desfășoară în perioada 20 noiembrie – 18 decembrie, iar toate informațiile despre cel mai important eveniment al finalului de an le puteți găsi pe Eurosport.ro și aplicația Eurosport, care poate fi descărcată din App Store sau Magazin Play.