Eurosport
Spania - Germania 1-1 | Nemții au scos un egal pe final și au în continuare șanse la calificare
De
Publicat 27/11/2022 la 21:54 GMT+2
Spania și Germania au terminat la egalitate, scor 1-1, în derby-ul grupei E de la Cupa Mondială. Ibericii sunt în mare măsură calificați în optimi, în timp ce nemții au și ei șansa lor de a ajunge acolo.
Niclas Fuellkrug of Germany celebrates after scoring their team's first goal during the FIFA World Cup Qatar 2022 Group E match between Spain and Germany at Al Bayt Stadium on November 27, 2022 in Al Khor, Qatar
Credit imagine: Getty Images
Spania și Germania au ajuns la ora celui mai așteptat meci din grupele Mondialului cu stări de spirit diferite. Ibericii au încept mai bine ca niciodată un turneu final, distrugând Costa Rica (7-0), în timp ce nemții au suferit una dintre cele mai surprinzătoare înfrângeri din istorie, 1-2 cu Japonia.
Echipa lui Hansi Flick avea nevoie de un rezultat bun pentru a fi în continuare la mâna ei în privința calificării, dar jocul Mannschaft-ului a suferit din nou. Totuși, germanii au scos un egal spre final și au șanse de a ajunge în optimi.
Spania a început mai bine și Dani Olmo a zguduit bara în minutul 7, iar Ferran Torres a ratat și el o șansă uriașă de a deschide scorul în minutul 27, când a șutat în blocaj dintr-o poziție foarte bună. Rudiger a trimis mingea în poartă în minutul 40, după o fază fixă, dar reușita fundașului de la Real Madrid a fost anulată de VAR pentru un off-side minuscul.
Spania - Germania 1-1 | Două rezerve au marcat golurile celui mai tare meci din faza grupelor de la Mondial
Nemții au ieșit ceva mai motivați de la vestiare, iar Kimmich a avut o ocazie mare de a deschide scorul în minutul 56, dar Unai Simon a avut o interveție salvatoare. Peste doar 6 minute, Spania a preluat conducerea. Jordi Alba a centrat perfect pentru Morata, intrat pe teren cu doar două minute înainte, iar acesta l-a învins pe Neuer cu o execuție de atacant de clasă. Morata a devenit abia al 6-lea fotbalist din istorie care marchează în meciuri consecutive la Cupa Mondială din postura de rezervă.
Asensio putea face 2-0 în minutul 65, dar a șutat mult peste poartă din poziție ideală. Scăpați de pericolul de a fi conduși cu două goluri, germanii au preluat controlul jocului și au început să pună presiune la poarta adversă. Musiala a scăpat singur cu Simon în minutul 73 și a șutat puternic, dar goalkeeperul iberic a avut un reflex de zile mari și a respins în corner.
La fel ca Luis Enrique, Hansi Flick a dat dovadă de o mare inspirație în ceea ce privește schimbările. În minutul 70, Niclas Fullkrug i-a luat locul lui Thomas Muller, iar în minutul 83 atacantul lui Werder Bremen a restabilit egalitatea, cu un șut puternic din interiorul careului, după o fază creată de Musiala.
Pe final nu s-a mai întâmplat nimic notabil, cele două echipe părând mulțumite cu scorul de pe tabelă. În urma acestui rezultat, Spania este ca și calificată în optimi, în timp ce Germania are nevoie de jocul rezultatelor și în special al golaverajului. Nemții sunt obligați să câștige ultimul meci, contra reprezentativei din Costa Rica, caz în care ar face 4 puncte. Spania va juca cu Japonia și o victorie a niponilor i-ar trimite pe nemții acasă în proporție mare, deoarece e greu de crezut că Germania va avea un golaveraj mai bun decât ibericii.
Șansa Germaniei ar fi Spania să câștige cu Japonia. Nici un egal în acel meci nu i-ar scoate pe nemți din cărți, dar în acest caz vor tebui să câștige la minim două goluri diferență cu Costa Rica. Reprezentativa din America Centrală are și ea șansa ei, care este aceea de a câștiga în fața Germaniei.
Clasamentul grupei
Campionatul Mondial din Qatar se desfășoară în perioada 20 noiembrie – 18 decembrie, iar toate informațiile despre cel mai important eveniment al finalului de an le puteți găsi pe Eurosport.ro și aplicația Eurosport, care poate fi descărcată din App Store sau Magazin Play.
Subiecte asemănătoare
Promo
Promo