Franţa şi Spania, victorii înainte de Mondial! Olise, performanţă unică în ultimii 42 de ani

Franţa şi Spania, două dintre marile favorite la cucerirea Cupei Mondiale, au câştigat cu acelaşi scor, 3-1, ultimele amicale înainte de turneul final. "Les Bleus" au trecut de Irlanda de Nord, într-o partidă în care Olise a strălucit, în timp ce "Furia Roja" s-a impus în faţa naţionalei statului Peru.

Olise war gegen Nordirland in Torlaune

Credit imagine: SID

Într-o confruntare jucată la Lille, băieţii lui Deschamps au dat ultima reprezentaţie înainte de a se îmbarca la bordul avionului ce îi va duce în America de Nord, unde se visează a 3-a Cupă Mondială.
Campioană în 2018 şi finalistă la ediţia trecută de CM, Franţa a aliniat un prim "11" apropiat de cel ideal, inclusiv Dembele, care a acuzat crampe pe finalul meciului cu Arsenal, din ultimul act al UCL, fiind printre titulari.
Dar nici starul lui PSG şi nici Mbappe, care la Mondial va doborî aproape sigur recordul de goluri al lui Giroud la naţională (în desparte o singură reuşită) nu au strălucit la Lille. De altfel, vârful lui Real Madrid a ratat 4 ocazii mari, semn că nu e în cea mai bună formă, din punct de vedere mental.
Din fericire pentru fanii "les bleus", Deschamps are la dispoziţie o echipă pline de vedete, iar luni seară cel care a ieşit la rampă a fost Michael Olise, despre care se spune că e pe radarul lui Real Madrid, care ar pregăti o ofertă de 150 de milioane de euro. Atacantul de bandă al lui Bayern a punctat de 3 ori, la ultima reuşită trecând de adversari precum Messi în zilele bune. În ceea ce îi priveşte pe oaspeţi, aceştia au punctat prin Patrick Kelly, atacantul de 21 de ani al lui Barnsley.
Olise a devenit al 4-lea jucător din istoria "les bleus" care a marcat un hat-trick fără a evolua ca număr "9". Precedentul jucător francez care reuşise o triplă din altă poziţie decât cea de vârf de careu fusese Michel Platini, acum 42 de ani (la Euro 1984).
Atacantul de bandă al lui Bayern a ajuns la 55 de contribuţii directe la goluri în ultimele 9 luni (27 de reuşite, 28 de pase decisive), iar marele Thierry Henry îl vede printre marii favoriţi la "Balonul de Aur", dacă Franţa va avea un Mondial reuşit.
"Pentru mine, Michael Olise este cel mai important jucător al Franței în acest moment. Toată lumea vorbește despre Mbappe, dar Olise aduce ceva diferit. Dacă Franța câștigă Cupa Mondială și el strălucește pe cea mai mare scenă, nu văd de ce nu ar trebui să fie în discuțiile pentru Balonul de Aur", a spus fostul mare atacant al lui Arsenal şi Barcelona, după amicalul de aseară al Franţei.

Spania, victorie fără Lamine Yamal şi Nico Williams

Dacă Franţa nu a luat încă drumul Americii de Nord, Spania, campioana europeană în exerciţiu, este deja în Mexic, acolo unde a susţinut o partidă de pregătire în compania naţionalei statului Peru.
Formaţia lui Luis de la Fuente s-a impus la rândul ei cu 3-1, graţie reuşitelor lui Oyarzabal, Pedri şi a unui autogol (Gallese). Pentru sud-americani a redus din diferenţă Jairo Velez, mijlocaş la Alianza Lima.
Spania nu s-a putut baza nici în acest meci pe cele două mari vedete din atac, Lamine Yamal şi Nico Williams, deşi selecționerul a spus, la conferinţa de presă de dinaintea meciului, că ambii vor fi apţi pentru startul Mondialului.
Cei doi buni prieteni au suferit accidentări în mai, dar au fost recuperaţi între timp, însă nu se doreşte suprasolicitarea lor, de teama unei recidive. Pentru Yamal, planul pare a fi să joace 15-20 de minute în partida de debut de la CM, contra Capului Verde, pentru ca împotriva Arabiei Saudite să fie titular (dar nu va juca mai mult de 60-65 de minute).
Marea problemă a "Furiei Roja" e că Oyarzabal, talismanul ei în ultima perioadă, s-a accidentat în prima repriză. Vârful a fost schimbat la pauză, după ce a aterizat greşit pe un picior, în urma unui duel aerian. Mikel a încercat să continue, iniţial, dar durerea a fost destul de mare, astfel că a preferat să nu rişte. Medicii îl vor supune azi unor teste, sperând că nu e vorba de ceva grav.

Alătură-te celor Mai mult de 3 milioane de utilizatori în app
Fii la curent cu cele mai noi știri, rezultate și sporturi în direct
Descarcă
Distribuie acest articol
Promo
Promo