Veste importantă pentru Carlo Ancelotti înainte de Brazilia - Norvegia! Ce se întâmplă cu Raphinha

Brazilia va înfrunta Norvegia duminică seară, de la ora 23:00 (ora României), într-un meci contând pentru optimile de finală ale Cupei Mondiale 2026. Înaintea partidei, Carlo Ancelotti se confruntă cu unele probleme de lot, avându-i accidentați pe Raphinha și Lucas Paqueta. Presa internațională a anunțat că starul Barcelonei este ca și refăcut, urmând a fi apt de joc pentru următoarele meciuri.

Raphinha

Credit imagine: Getty Images

Brazilia va juca duminică seară, de la ora 23:00 (ora României), pe MetLife Stadium din New Jersey, împotriva Norvegiei, într-un meci contând pentru optimile de finală ale Cupei Mondiale 2026.
Înaintea partidei, starea de spirit din lotul cvintuplei campioane mondiale nu este cea mai bună, iar asta din cauza problemelor medicale cu care se confruntă unii dintre jucătorii exponențiali.
Raphinha s-a accidentat în meciul cu Haiti din grupe, iar apoi Lucas Paqueta a suferit o accidentare musculară în duelul cu Japonia. Conform presei internaționale, niciunul dintre ei nu se va reface până la ora partidei cu Norvegia.
În plus, în ceea ce-l privește pe mijlocașul ofensiv de la Flamengo există îngrijorări că va rata și alte partide, în cazul în care Brazilia va obține calificarea în fazele următoare ale competiției.
În schimb, veștile sunt ceva mai bune în privința lui Raphinha. Jurnaliștii Sport.es au anunțat că starul Barcelonei va lipsi de la meciul cu Norvegia, dar că va fi apt de joc pentru partidele ulterioare, dacă echipa lui Carlo Ancelotti va rămâne în turneu.
Astfel, în cazul unei victorii a Selecao cu "vikingii" lui Haaland, atacantul ar putea reveni pe teren pe 12 iulie, într-o posibilă confruntare cu Mexic sau Anglia.
La acest turneu final din SUA, Mexic și Canada, Raphinha a fost titular în primele două partide disputate de Brazilia, în cel de-al doilea rezistând pe teren doar 40 de minute, înainte de a se accidenta.

Calendarul Cupei Mondiale 2026

  • Faza grupelor: 11-27 iunie
  • 16-imi: 28 iunie - 3 iulie
  • Optimi: 3-7 iulie
  • Sferturi de finală: 9-12 iulie
  • Semifinale: 14-15 iulie
  • Play-off pentru locul trei: 18 iulie
  • Finala: 19 iulie
Campionatul Mondial de fotbal din 2026 va avea loc în perioada 11 iunie - 19 iulie și va fi transmis în format LIVE TEXT pe Eurosport.ro și pe aplicația Eurosport.
Alătură-te celor Mai mult de 3 milioane de utilizatori în app
Fii la curent cu cele mai noi știri, rezultate și sporturi în direct
Descarcă
Distribuie acest articol
Meciuri asemănătoare
Promo
Promo