Universitatea Craiova și-a respectat statutul de favorită clară în duelul cu Viitorul Tg. Jiu și a câștigat meciul tur din semifinalele Cupei României fără emoții, scor 3-0.
Oltenii au controlat partida de pe stadionul "Ion Oblemenco" de la un capăt la altul și sunt ca și calificați în ultimul act. Viitorul Tg. Jiu, echipă aflată în playout-ul Ligii a 2-a, a fost complet depășită de forța Craiovei și, cel mai probabil, drumul gorjenilor se va opri în semifinale.
Craiova a deschis scorul în minutul 9, când Ovidiu Bic a reluat în plasă, cu latul, centrarea expediată din corner de Dan Nistor. Formația lui Ouzounidis a continuat să pună presiune la poarta oaspeților, prin Vătăjelu și Cicâldău, dar formația din liga secundă a scăpat fără gol.
Dan Petrescu, explicații pentru eșecul din Cupa României: "Cei care fac tragerea să se gândească"
ACUM 3 ORE

Cupa României | Universitatea Craiova - Viitorul Tg. Jiu 3-0. Trupa lui Ouzounidis, cu un pas în finală

Prima ocazie a gorjenilor a venit în minutul 38. Dragu a reușit o combinație rapidă cu Paraschiv, dar a finalizat cu un șut pe lângă poarta lui Pigliacelli.
Craiova și-a dublat avantajul imediat după pauză, prin noul intrat, Alexandru Tudorie. Atacantul oltenilor a fost găsit în fața porții, cu o pasă ideală oferită de Camara, intrat și el tot la pauză. Tudorie a pus latul și a îndeplinit o simplă formalitate.
Craiova a stabilit scorul final în minutul 85. Același Camara i-a așezat mingea lui Fedele, care a șutat lângă bară, la firul ierbii, de la marginea careului. S-a încheiat 3-0 pentru trupa lui Ouzounidis, care este cu un pas în finala Cupei României.
Meciul retur se va disputa pe 12 mai. În cealaltă semifinală, Astra Giurgiu s-a impus ieri în fața lui Dinamo, scor 1-0, în manșa tur.
CFR Cluj, OUT în "16-imile" Cupei României! CSU Craiova merge în optimi! Rezultatele zilei