Cupa României | Dinamo-FCSB 1-0. Golul lui Nemec îi duce pe "câini" în sferturile de finală

Actualizat 10/02/2021 la 23:03 GMT+2

Dinamo s-a impus la limită, scor 1-0, pe teren propriu împotriva FCSB-ului și s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României. Singurul gol al partidei a fost marcat de Adam Nemec.

Adam Nemec a macat singurul gol al partidei Dinamo-FCSB, din optimile de finală ale Cupei României

UPDATE
FCSB a folosit o echipă plină de jucători care evoluează mai puțin în mod normal, iar asta s-a văzut încă din startul meciului. Dinamo a avut mai mult inițiativa, dar "câinii" nu au reușit să-și creeze ocazii serioase de a deschide scorul. Cea mai mare șansă a primei părți le-a aparținut "roș-albaștrilor", dar Oaidă a șutat mult peste poartă în minutul 33 dintr-o poziție ideală.
La pauză, Toni Petrea i-a aruncat în luptă pe Florinel Coman, Florin Tănase și Darius Olaru, dar tot Dinamo a fost echipa mai insistentă în atac. După o ratare mare a lui Morsey, intrat și el la pauză în tabăra "alb-roșilor", Adam Nemec a deschis scorul în minutul 55, când a reluat cu capul în poartă o centrare a lui Paul Anton.
FCSB a preluat apoi ostilitățile și a ratat o mare ocazie în minutul 75, când Florinel Coman a lovit greșit cu capul o centrare bună a lui Vukusic. Olaru putea și el să egaleze, dar șutul său din minutul 85 a fost respins fantastic de Eșanu.
Dinamo a rezistat și a obținut o victorie mare împotriva marii rivale, chiar dacă aceasta a lăsat impresia că nu a pus prea mult accent pe acest meci. Dinamo este așadar a 5-a echipă calificată în sferturile de finală ale Cupei României după Dunărea Călărași, Petrolul Ploiești, Chindia Târgoviște și U Cluj.
La finalul partidei, Agenția Națională Anti Doping a efectuat un control la ambele echipe. Câte 3 jucători a fiecărei formații vor fi testați, aceștia urmând să fie aleși prin tragere la sorți. Inițiativa a aparținut celor de la ANAD.
LIVETEXT
min.85: Darius Olaru trimite un trasor de la marginea careului, dar Eșanu are o nouă paradă extraordinară!
min.77: Oaidă șutează bine din întoarcere, dar Eșanu reține cu siguranță.
min.75: Ocazie mare pentru FCSB! Vukusic a scăpat spre poartă, dar a intrat în unghi și nu a putut șuta. A centrat totuși foarte bine pentru Coman, dar acesta a lovit defectuos balonul cu capul.
min.71: Florinel Coman trimite pe poartă din lovitură liberă, dar Eșanu prinde cu siguranță.
min.70: Paul Anton este schimbat cu polonezul Gol.
min.65: Vukusic este aruncat și el în luptă pentru FCSB.
min.55: Goooooool Dinamo! Adam Nemec îl învinge pe Vlad cu o lovitură perfectă de cap.
min.50: Morsey ratează o ocazie uriașă! Suedezul a scăpat singur cu Vlad și a șutat slab, în portarul de la FCSB. Mingea i-a revenit dinamovistului, dar acesta a trimis paralel cu poarta. A fost cea mai mare ocazie a lui Dinamo.
min.48: Șutul lui Nemec de la marginea careului este deviat puțin peste poartă.
min.47: Nou intratul Morsay a primit deja un cartonaș galben, după o intrare dură asupra lui Perianu.
Toni Petrea a efectuat 3 schimbări la pauză: Tănase, Coma și Olaru le-au locul lui Buziuc, Șut și Vînă. La Dinamo, Gueye a fost înlocuit cu Morsay.
Pauză 0-0: Dinamo a avut mai mult inițiativa în prima repriză, dar cea mai mare ocazie le-a aprtținut oaspeților. Meciul este deschis oricărui deznodământ.
min.44: Niță încearcă să dribleze în careu și cade după un duel cu Nepomuceno, iar FCSB-iștii cer penalty. Hațegan arată că atacul a fost la minge și lasă jocul să continue.
min.37: Nepomuceno primește primul cartonaș galben al partidei, după o intrare întârziată asupra lui Haruț.
min.33: Cea mai mare ocazie a partidei de până acum. Niță a întors excelent o minge pentru Oaidă, dar acesta a ratat complet execuția din poziție ideală.
min.30: Oaidă ajunge într-o poziție favorabilă, dar preferă un șut din unghi în locul unei centrări. Mingea a trecut peste poartă.
Min.24: Dinamo își intensifică presiunea. Nepomuceno șutează slab din interiorul careului.
min.22: Nemec reia cu capul dintr-o poziție bună, dar Vlad este la post și prinde mingea.
min.18: Fabbrini și-a creat poziție de șut în careul advers, dar execuția sa cu piciorul stâng a trecut mult peste poartă.
min.17: Oaidă trimite primul șut pe poartă al partidei, dar Eșanu nu are probleme în a prinde mingea.
min.15: Meciul este echilibrat.Cele 2 echipe nu riscă foarte mult.
min.8: Sorescu reia cu capul o centrare a lui Fabbrini, dar mingea trece mult pe lângă poartă.
min.5: Dinamo a început mai bine și s-a instalat în jumătatea adversă.
min.1: A început partida din Ștefan cel Mare. Ovidiu Hațegan este arbitru de centru, ajutat la cele 2 margini de Octavian Șovre și Vladimir Urzică

Dinamoviștii, un nou sold-out virtual

Superterii lui dinamo s-au mobilizat din nou și au cumpărat un număr mare de bilete virtuale. Peluza Cătălin Hîldan a anunțat prin intermediul paginii de Facebook faptul că toate biletele virtuale puse în vânzare s-au epuizat.

Dinamo-FCSB, echipele de start

Dinamo: Eșanu - Sorescu, Puljic, Ehmann, St. Filip - Nepomuceno, Răuță, Anton, Fabbrini - Gueye, Nemec
Rezerve: Kongshavn, Radu, Morsay, Grigore, Bejan, Bani, Gol, Achim, Mihaiu
FCSB: Vlad - Crețu, Haruț, Nedelcu, Panțîru - Vînă, Șut, Perianu - Oaidă, Buziuc, Niță
Rezerve: Udrea, Miron, Coman, Vukusic, Tănase, S. Șerban, Ov. Popescu, Olaru, Pantea
Știrea inițială
În urmă cu o săptămână, FCSB s-a impus la limită, scor 1-0, pe terenul lui Dinamo, în returul sezonului regulat din Liga 1. Cele 2 rivale bucureștene se întâlnesc în această seară și în Cupa României, iar "câinii" vor revanșa.
Diferența de valoare dintre cele 2 echipe este în favoarea "roș-albaștrilor", dar meciurile de cupă au oferit întotdeauna surprize. Dinamoviștii pot compensa prin dăruire, iar în meciurile cu FCSB ambiția acestora este de obicei mai mare ca niciodată.
În 16-imi, Dinamo a trecut cu 3-0 de Viitorul, în timp ce FCSB câștigat la "masa verde" întâlnirea cu Gloria Buzău.

Dinamo are palmares negativ împotriva FCSB-ului în Cupa României

Începând cu 2013, Dinamo și FCSB s-au întâlnit de 7 ori. Actuala echipă a lui Toni Petrea s-a impus de 4 ori, iar 3 meciuri s-au terminat la egalitate. În sezonul precedent, cele 2 formații s-au întâlnit în semifinale, FCSB câștigând ambele manșe (3-0 în deplasare și 1-0 acasă), dar la vremea respectivă Dinamo avea mari probleme de lot din cauza multipleror cazuri pozitive de Covid-19.
Pentru Dinamo, un parcurs bun în Cupa României ar salva sezonul, fiind greu de crezut că formația lui Ionel Gane mai poate prinde play-off-ul. În schimb, principalul obiectiv al FCSB-ului este câștigarea titlului, dar cu siguranță "roș-albaștrii" se gândesc și la apărarea trofeului cucerit anul trecut în Cupa României.
De-a lungul timpului, au existat mai mulți jucători care au triumfat în Cupa României atât în tricoul lui Dinamo, cât și în cel al FCSB-ului (sau al Stelei). Ultimul jucător care se poate mândri cu această performanță este Gabi Tamaș.
Programul optimilor Cupei României
  • Dunărea Călărași-Turris Turnu Măgurele 3-0 (la "masa verde"-oaspeții s-au retras din toate competițiile)
  • Petrolul Ploiești-Poli Iași 3-0
  • Farul Constanța-Chindia Târgoviște 0-3
  • U Cluj-UTA Arad 2-1
  • Dinamo-FCSB: astăzi-ora 20:30
  • Viitorul Pandurii Tg-Jiu-Gaz Metan Mediaș: 11 februarie-ora 15:00
  • ASU Poli Timișoara-Astra Giurgiu: 11 februarie-ora 17:45
  • FC Botoșani-CSU Craiova: 11 februarie-ora 20:30