Cupa României | CSU Craiova a completat careul de ași! Oltenii, victorie facilă cu Filiași

Actualizat 02/12/2021 la 22:44 GMT+2

În aceste zile se dispută meciurile din sferturile de finală ale Cupei României. CSU Craiova este ultima echipă care a obținut calificarea în semifinale, după o victorie clară contra divizionarei a 3-a. CSO Filiași.

Cupa României

UPDATE / CS Universitatea Craiova a câștigat cu 3-0 contra celor de la ACSO Filiași și s-a calificat în semifinalele Cupei României. Într-un meci jucat pe Ion Oblemenco, chiar dacă echipa considerată gazdă era Filiașiul, Koljic a deschis scorul în minutul 24.
După doar 5 minute, Andrei Ivan a dus scorul la 2-0, iar rezultatul final a fost stabilit de Gustavo în minutul 63, după o partidă în care băieții lui Laurențiu Reghecampf nu au avut emoții.
Astfel, Universitatea Craiova a obținut calificarea în semifinalele Cupei României, acolo unde o vor întâlni pe Sepsi Sf. Gheorghe. Cealaltă semifinală se va disputa între FC Argeș și FC Voluntari.
UPDATE / Astăzi au avut loc alte două sferturi de finală din Cupa României.
FC Voluntari și-a respectat statutul de favorită și s-a impus în pe terenul divizionarei secunde, FC Buzău, scor 1-0. Unicul gol al partidei a fost marcat de Cosmin Achim în minutul 56, fundașul transformând un penalty.
Gazdele au dominat pe final, dar nu au avut forța să egaleze, astfel că ilfovenii continuă să viseze la repetarea perfromanței din 2017, când au ridicat trofeul deasupra capului.
În careul de ași al competiției a ajuns și FC Argeș, care a trecut la loviturile de departajare de o altă echipă din Liga a 2-a, Poli Timișoara. Meciul a fost unul foarte încins, dar niciuna dintre echipe nu au găsit drumul spre gol în cele 120 de minute. Piteștenii au jucat cu un om în plus din minutul 90, dar, în ciuda unor ocazii foarte mari, nu au reușit să înscrie și totul s-a decis la penalty-uri.
Jucătorii lui Prepeliță au avut nervii mai tari și au executat perfect toate loviturile de la 11 metri, în timp ce Claudiu Pamfile a ratat pentru bănățeni a 2-a lovitură, trimițând în bară. Astfel, FC Argeș s-a imps cu 5-4 și s-a calificat pentru prima dată în ultimii 17 ani în semifinalele competiției.
Mâine va avea loc ultimul sfert de finală al Cupei României: ACSO Filiași - Universitatea Craiova. Deși sunt gazde, cei de la Filiași au acceptat să joace pe Ion Oblemenco, astfel că șansele formației lui Regehcampf sunt cu atât mai mari de a avansa în runda următoare.
UPDATE / Sepsi Sf. Gheorghe este prima semifinalistă a Cupei României. Covăsnenii au câștigat cu scorul de 1-2 în fața celor de la Chindia Târgoviște.
Căpușă a deschis scorul în minutul 35, înscriind în propria poartă, iar după 5 minute Bărbuț a mărit avantajul oaspeților. În repriza secundă, Popa a marcat, reducând din diferență, însă echipa lui Emil Săndoi nu a găsit puterea de a trimite meciul în prelungiri.
Sepsi Sf. Gheorghe o va înfrunta pentru un loc în finala Cupei României pe învingătoarea din duelul ACSO Filiași - Universitatea Craiova.

În perioada 30 noiembrie - 2 decembrie se dispută partidele din sferturile de finală ale Cupei României. Cinci echipe din Liga 1, două din Liga a 2-a și una din Liga 3 se vor duela în această fază a competiției.
Cel mai echilibrat duel este programat în această seară, între Chindia Târgoviște și Sepsi Sf. Gheorghe, care s-au întâlnit și în weekend, în a 17-a etapă a Ligii 1, într-un meci încheiat cu scorul de 0-0.
Miercuri, FC Voluntari și FC Argeș vor avea parte de adversari mai accesibili, urmând a le înfrunta pe cele două reprezentante ale eșalonului secund, FC Buzău, respectiv Politehnica Timișoara.
Ultimul duel din sferturile de finală ale Cupei României va avea loc joi, când Universitatea Craiova se va deplasa pe terenul celor de la ACSO Filiași, singura echipă din Liga 3 care a ajuns în această fază a competiției după ce le-a eliminat, printre altele, pe UTA Arad și FC Hermannstadt.
În semifinalele Cupei României, se vor duela învingătoarele din meciurile Chindia Târgoviște - Sepsi Sf. Gheorghe și ACSO Filiași - Universitatea Craiova, respectiv FC Buzău - FC Voluntari și Politehnica Timișoara - FC Argeș.