UPDATE | Sepsi Sf. Gheorghe este a doua finalistă a Cupei României, după ce a eliminat CSU Caioba în semifinale. Echipa lui Bergodi câștigase în tur cu 2-1, dar returul de pe Oblemeco se anunța infernal. Oltenii au dominat prima repriză și au avut o mare șansă de a deschide scorul prin Crețu, care a lovit bara.
Covăsnenii au ratat și ei câteva ocazii bune pe contraatac, dar la pauză s-a intrat la egalitate, 0-0. În partea secundă Craiova a riscat mai mult, iar Sepsi a dat lovitura de grație în minutul 66, prin Marius Stefănescu, cel care l-a învins pe Pigliacelli după o acțiune personală foarte frumoasă.
Craiova a forțat pe final, dar elevii lui Reghecampf au fost total neinspirați și s-a terminat 0-1. Nervii au cedat înainte de finalul meciului, Aganovic și Bancu fiind eliminați.
Rapid, învinsă clar de Slavia Praga în ultimul amical din Austria! Alte rezultate ale românilor
ACUM O ZI
Așadar, Sepsi - FC Voluntari va fi finala Cupei României din acest sezon. Pentru ambele echipe este a 2-a prezență în ultimul act. Ilfovenii au câștigat competiția în 2017, după ce au trecut de Astra Giurfgiu la penalty-uri, în timp ce Sepsi a pierdut finala din 2021, 0-1 cu FCSB.
UPDATE | FC Voluntari este prima finalistă a Cupei României, impunându-se în returul de la Pitești cu scorul de 0-1 în fața celor de la FC Argeș. Golul victoriei a fost marcat în minutul 85 de Achim, dintr-o lovitură de la 11 metri.
Ilfovenii s-au calificat, astfel, în ultimul act al Cupei României cu scorul general de 4-0. În finală, echipa lui Liviu Ciobotariu va da peste învingătoarea din semifinala Universitatea Craiova - Sepsi Sf. Gheorghe, al cărei retur este programat joi seară, de la ora 19:30.

În această săptămână sunt programate meciurile din manșa retur a semifinalelor Cupei României. Pentru un loc în finala competiției, FC Voluntari va juca pe terenul celor de la FC Argeș, iar Universitatea Craiova se va duela acasă cu Sepsi Sf. Gheorghe.
Programul semifinalelor a fost stabilit la finalul lunii februarie. Potrivit FRF, "jocurile din cadrul semifinalelor se desfășoară în sistem tur-retur, prima echipă extrasă fiind organizatoare a jocului tur.
Ca urmare a abrogării principiului avantajului golului marcat în deplasare la jocurile eliminatorii disputate în dublă manșă, prin decizia Comitetului Executiv al FRF din 27 iunie 2021, în situația în care, după disputarea celor două jocuri, egalitatea se menține (la puncte și golaveraj), după o pauză de 5 minute acordată la terminarea celor 90 de minute regulamentare, jocul retur se va prelungi cu două reprize a câte 15 minute, fără pauze între ele (doar pentru schimbarea terenului).
În cazul în care egalitatea se menține și după reprizele de prelungire, echipa câștigătoare va fi desemnată în urma executării loviturilor de departajare din punctul de pedeapsă, în conformitate cu Legile Jocului."
În plus, trebuie amintit că "meciurile din cadrul Cupei României care nu se pot disputa din cauza rezultatelor pozitive la testările pentru Covid-19 nu se pot reprograma."

Universitatea Craiova, FC Argeș, Sepsi Sf. Gheorghe și FC Voluntari sunt formațiile care se vor înfrunta pentru cele două locuri în finala Cupei României.
În sferturile de finală ale Cupei României, oltenii antrenați de Laurențiu Reghecampf s-au impus cu 3-0 în fața celor de la ACSO Filiași, piteștenii au trecut după loviturile de departajare de Poli Timișoara, jucătorii lui Cristiano Bergodi i-au eliminat pe cei de la Chindia Târgoviște, cu scorul de 1-2, iar ilfovenii au câștigat în fața echipei FC Buzău, scor 0-1.
În meciurile tur ale semifinalelor, FC Voluntari a făcut un pas important către calificarea în finală, trecând cu 2-0 de FC Argeș, în timp ce Sepsi Sf. Gheorghe a învins-o la limită pe Universitatea Craiova, scor 2-1, având astfel prima șansă la accederea în ultimul act al competiției.
Programul manșei retur a semifinalelor:
Miercuri, 11 mai, ora 19:30
  • FC Argeș - FC Voluntari
Joi, 12 mai, ora 19:30
  • Universitatea Craiova - Sepsi Sf. Gheorghe
LIVETEXT Superliga | Când joacă FCSB cu CFR Cluj și Craiova! Programul complet al etapelor din tur
01/07/2022 LA 07:30
Craiova a spulberat-o pe Bielefeld în primul amical al verii! Noua achiziție a oltenilor, în tribune
26/06/2022 LA 17:36