CSM Reșița - CS Universitatea Craiova 0-1

CS Universitatea Craiova a câștigat meciul cu CSM Reșița după golul marcat de Luis Nițu în minutul 30. Oltenii au dominat întreaga partidă de pe “Ion Oblemenco”, în care Victor Pițurcă a utilizat foarte mulți jucători tineri. Ștefan Baiaram (16 ani), Luis Nițu (18 ani) și Valentin Mihăilă (19 ani) au contribuit la calificarea Craiovei în “optimi”. Gazonul dezastruos pe care s-a jucat și meciul de marți seară dintre FC U Craiova și U Cluj (2-3) a făcut o nouă victimă. Noul transfer al oltenilor, Uros Cosic, a călcat strâmb și a părăsit terenul cu o accidentare la gleznă.

Industria Galda - Petrolul Ploiești 0-1

CFR Cluj a transferat un portar din Italia! Anunțul făcut de campioana României
ACUM 39 MINUTE
Revenit la Petrolul Ploiești după mai bine de 5 ani, Younes Hamza (33 ani) a înscris unicul gol al partidei cu Industria Galda (min 32). Petrolul s-a chinuit pe terenul echipei din Liga a 3-a, dar în cele din urmă a reușit calificarea în optimile de finală ale Cupei României, pe care ploieștenii au câștigat-o de trei ori, ultima oară în 2013.

FC Botoșani - CFR Cluj 3-2 (după penalty-uri)

CFR Cluj a fost eliminată de FC Botoșani în “optimile” Cupei României, la finalul unui meci spectaculos, decis la loviturile de departajare. Campioana României a rămas în inferioritate numerică după ce Mihai Bordeianu a luat două cartonașe galbene în numai 4 minute. Botoșani a deschis scorul prin Ștefan Ashkovski cu o reluare din cădere (min 37). Ardelenii au întors rezultatul după pauză după reușitele lui Andrei Burcă (min 55) și Cătălin Golofca (min 60), transferați chiar de la FC Botoșani. Cu zece minute înainte de final, George Cîmpanu a obținut o lovitură de la 11 metri, iar Jonathan Rodriguez a transformat-o. Egalitatea s-a menținut până la finalul celor 120 de minute și s-a ajuns la loviturile de departajare. Aurelio și Mailat au ratat, iar FC Botoșani s-a calificat în faza următoare a Cupei României.

• Concordia Chiajna - FC Voluntari 2-3
  • FC U Craiova - U Cluj 2-3 (după prelungiri)
  • Chindia Târgoviște - FC Hermannstadt 0-1
  • Făurei - CS Mioveni 1-5
  • Industria Galda - Petrolul Ploiești 0-1
  • CSM Reșița - CS Universitatea Craiova 0-1
  • FC Botoșani - CFR Cluj 3-2 (după penalty-uri)
Dinamo - FCSB, derby cu casa închisă! Cum arată gazonul din Ștefan cel Mare înainte de meci
ACUM 6 ORE
Andrei Ivan poate ajunge într-un campionat de top! Unde este dorit atacantul Craiovei