Tragerile la sorți pentru stabilirea meciurilor din “optimi” vor avea loc pe 30 septembrie.
Joi s-au disputat ultimele patru partide din “16-imile” Cupei României. Sănătatea Cluj a produs surpriza zilei, după ce ardelenii au reușit s-o elimine pe Viitorul Constanța, campioana en-titre a competiției. Poli Iași a câștigat meciul cu Rapid de la Buzău, după golul înscris de Andrei Cristea. FCSB și Sepsi Sf Gheorghe și-au păstrat statutul de favorite și s-au impus în partidele din “16-imile” Cupei României.

Cupa României | Rapid - Poli Iași 0-1

Dan Petrescu a găsit vinovatul pentru punctele pierdute de CFR în prelungirile derby-ului cu FCSB
ACUM 3 ORE
Rapid a fost eliminată de Poli Iași în optimile de finală ale Cupei României, după ce Andrei Cristea (35 ani) a marcat unicul gol al meciului. Echipa antrenată de Daniel Pancu a dominat prima repriză și a avut două ocazii imense. Jocul s-a rupt după pauză, când Tano Bonnin l-a faultat în careu pe Andrei Cristea. Arbitrul a dictat penalty și cartonaș roșu pentru fundașul Rapidului. Același Cristea a marcat fără emoții de la 11 metri și a stabilit scorul final (0-1).

Cupa României | Sănătatea Cluj - Viitorul Constanța 1-0

Surpriza zilei a venit din Ardeal, unde Sănătatea Cluj a eliminat-o pe deținătoarea trofeului, Viitorul Constanța. Echipa din Liga a 3-a a marcat singurul gol al partidei în minutul 13, după reluarea lui Laurențiu Rus din fața porții. Pe un gazon acoperit de bălți, jucătorii lui Gică Hagi n-au reușit să egaleze și au părăsit competiția în faza “16-imilor”.

Cupa României | Metaloglobus - FCSB 0-2

FCSB a câștigat meciul cu Metaloglobus, disputat la Voluntari (0-2). Moruțan a deschis scorul cu un șut lângă bară în minutul 14, apoi a pasat decisiv pentru reușita lui Dennis Man (min 40), revenit după accidentare. Cu frații Herea pe teren și cu Marius Măldărășanu pe banca tehnică, echipa din liga a 2-a n-a reușit să le pună probleme “roș-albaștrilor” și a părăsit competiția în “16-imi”.

• Concordia Chiajna - FC Voluntari 2-3
  • FC U Craiova - U Cluj 2-3 (după prelungiri)
  • Chindia Târgoviște - FC Hermannstadt 0-1
  • Făurei - CS Mioveni 1-5
  • Industria Galda - Petrolul Ploiești 0-1
  • CSM Reșița - CS Universitatea Craiova 0-1
  • FC Botoșani - CFR Cluj 3-2 (după penalty-uri)
  • Ripensia Timișoara - Sepsi Sf Gheorghe 1-4
  • Sănătatea Cluj - Viitorul Constanța 1-0
  • Rapid - Poli Iași 0-1
  • Metaloglobus - FCSB 0-2
Ciprian Deac, dezamăgit după remiza cu FCSB! Cum vede mijlocașul lupta la titlu în continuare
ACUM 4 ORE
FCSB - CFR Cluj 3-3 | Spectacol total în primul derby al sezonului! Gazdele au egalat ]n prelungiri