Dan Petrescu, discurs surpriză după înfrângerea CFR-ului cu Alkmaar! Cum a comentat posibila plecare

Publicat 22/10/2021 la 00:39 GMT+3

Dan Petrescu a fost foarte supărat pe rezultat după înfrângerea CFR-ului contra celor de la AZ Alkmaar, scor 0-1, în etapa a 3-a a fazei grupelor Conference League. Antrenorul ardelenilor consideră că echipa sa merita mai mult din acest meci, insinuând chiar că CFR ar fi meritat un penalty în partea secundă.

Dan Petrescu

CFR Cluj a făcut un nou modest în Europa, pierzând la limită pe teren propriu în fața celor de la AZ Alkmaar. Unicul gol al partidei a fost marcat de Karlsson în minutul 18, olandezii dontrolând apoi jocul în marea sa majoritate.
Ardelenii au existat doar pe alocuri în atac și singurele ocazii mai importante au fost ratate de Omrani și Debeljuh în debutul părții secunde. Centrări fără adresă, șuturi total nereușite și lipsă de idei în ultimii 30 de metri au fost caracteristicile jocului CFR-ului, care rămâne cu un singur punct după 3 etape.
În ciuda acestui eșec, CFR rămâne cu șanse reale de a termina pe locul secund în grupă, asta în special datorită rezultatului din celălalt meci al grupei. Jablonec și Randers au remizat în Cehia, scor 2-2, astfel că rămân cu numai 2, respectiv un punct peste campioana României și orice e posibil în ultimele 3 runde.

Dan Petrescu: ""

La finalul întâlnirii, Dan Petrescu a avut un discurs oarecum surprinzător, spunând că echipa sa ar fi meritat mai mult de la acest meci, mai ales după prestația din repriza a 2-a. În plus, antrenorul ardelenilor a insinuat c[ CFR ar fi meritat un penalty. Privind zvonurile apărute în ultimele zile despre eventuala sa demitere de la CFR, tehnicianul a menționat că a venit de puțin timp la echipă și nu are de gând să plece atât de repede.
"Echipa a jucat foarte bine. Am întâlnit favorita grupei, dar meritam victoria, nici măcar egalul. Repriza a doua a fost clar a noastră. Ați văzut ce echipă bună au, din păcate am luat golul prea ușor. Și cu Jablonec am făcut prima repriză cadou. Astăzi meritam egal sau victorie.
E foarte greu să emitem pretenții la calificare, trebuie să câștigăm toate cele trei meciuri. Dacă făceam egal, era deschisă lupta. Păcat că nu am reușit să marcăm. Nu am fost foarte dur la pauză, doar golul m-a supărat, nu avea voie să dea cu capul, când erau toți 4 fundașii noștri în careu.În repriza a doua am avut și un penalty, cred că a fost henț clar, dar dacă nu e VAR la Conference League... Băieții sunt supărați, dar trebuie să ridice capul din pământ pentru că avem un meci foarte greu cu Sepsi.
Am venit de o lună jumate la CFR. Ce să fac?! Sunt antrenorul CFR-ului, am semnat un contract valabil pe 3 ani", a spus Petrescu la ProX.
CFR va avea ocazia să se revanșeze peste numai 2 săptămâni, la returul din Olanda, însă dacă jocul nu se va schimba radical sunt slabe șanse ca rezultatulș să fie altfel decât în această seară.