Dan Petrescu și-a început aventura la Kayserispor chiar împotriva lui Gaziantep, echipa pe care Marius Șumudică a părăsit-o recent. Kayseri venea la acest meci de pe locul 18 în campionat, primul care duce în liga a doua turcă, fiind la trei puncte de Genclerbirlgi, cu un meci în minus.
Denis Alibec nu a fost inclus în lot de Petrescu, în timp ce Silviu Lung încă se recuperează după accidentarea complicată suferită în noiembrie anul trecut. Gaziantep, de cealaltă parte, venea de pe locul patru, însă cu o înfrângere la ultimul meci pe bancă al lui Șumudică, 0-1 cu Sivasspor.
Sancțiune importantă pentru Rapid după incidentele de la meciul cu Gaz Metan Mediaș

Gaziantep - Kayserispor 2-1. Înfrângere la debut pentru Dan Petrescu

Gaziantep a deschis scorul în minutul 31 după un autogol al lui Zoran Kvrzic iar partida a fost în mare parte controlată de fosta echipă a lui Șumudică. Cu toate acestea, în partea a doua a partidei Dan Petrescu și-a recăpătat speranța după golul marcat de Kolovestsios în minutul 61.
Cu toate acestea, în cele din urmă Gaziantep a fost echipa care și-a respectat statutul de favorită și a luat cele trei puncte după reușita lui Alexandru Maxim din penalty din minutul 77.
Gaziantep (4-2-3-1): Guvenc - Djilobodji, Toșca, Olkowski, Ceylan - Ozer, Vural - Mirallas, Maxim, Vetrih - Demir
Rezerve: Akbaba, Zenguin, Junior Morais, Aktas, Kozulj, Cihan, Tetteh, Sahin, Soyalp, Andre
Antrenor: Erdal Gunes
Kayserispor (4-2-3-1): Alemdar - Behich, Kolovetsios, Săpunaru, Kvrzic - Fernandes, Attamah - Pedro Henrique, Avramovski, Lennon - Kanga Aka
Rezerve: Cipe, Capar, Dogan, Manzala, Demir, Parlak, Campanharo, Ackah, Celik, Korkmaz
Antrenor: Dan Petrescu
Derby County a intrat în faliment! Rooney nu depune armele și i-a impreisionat pe fani cu reacția sa
Ronald Koeman: "Prezența lui Messi la Barcelona a ascuns toate problemele clubului"