Dinamo se pregătește în aceste zile pentru cel mai dificil meci din startul acestui an. Echipa lui Flavius Stoican o va înfrunta duminică, de la ora 20:00, pe FCSB, într-o partidă contând pentru a 23-a etapă a Ligii 1.
Înaintea derby-ului, dinamoviștii au disputat astăzi pe stadionul Ștefan cel Mare un amical cu CS Popești Leordeni, fiind învinși de echipa din Liga a treia cu scorul de 1-2. Oaspeții au deschis scorul în minutul 28 prin Valentin Niculae, Gabriel Răducan a egalat în minutul 36, iar la 3 minute după pauză Marian Vlada a stabilit scorul final.
Flavius Stoican s-a folosit de acest duel pentru a-i verifica pe fotbaliștii recent ajunși în lotul său, dar și pentru a-i vedea pe teren pe unii dintre jucătorii de la echipa a doua a clubului. Astfel, antrenorul a folosit nu mai puțin de 24 de jucători.
Vânzarea lui Chelsea, în aer! Abramovich, bănuit de rea credință! Ce au descoperit autoritățile
ACUM CÂTEVA SECUNDE
Dinamo a început meciul cu 11-le format din: Chesneau - Buleică, Jovanovic, Grigore, Tomozei - Crețu, Rodriguez, Răducan - Bani, Amzar, Celar, iar pe parcurs au mai intrat pe teren Figueiredo, Fara, Matei, Pierret, Giafer, Stelea, Aloe, Țone, Mitran, Penescu, Floarea, Curea și Spînu.

În Liga 1, Dinamo trece printr-o perioadă foarte slabă, reușind doar 3 victorii și 3 remize în primele 22 de etape ale stagiunii. În primul meci oficial din 2022, echipa lui Flavius Stoican a fost învinsă de FC Argeș, scor 2-1.
În următoarea etapă a campionatului, dinamoviștii, care ocupă penultima poziție a clasamentului, vor primi vizita celor de la FCSB, care sunt pe locul 2, având de 4 ori mai multe puncte acumulate după 22 de runde.
Derby-ul dintre Dinamo și FCSB se joacă duminică, 30 ianuarie, iar trupa lui Flavius Stoican are nevoie disperată de puncte. Pentru a le obține, "câinii roșii" vor apela și la schimbarea echipamentelor. Dinamoviștii nu vor evolua în echipamentul tradițional, roșu, ci vor juca în negru, într-un echipament special, folosit pentru prima dată în acest sezon.
Programul Doar Dinamo București a anunțat prin intermediul paginii sale de Facebook că jucătorii lui Flavius Stoican vor purta în meciul cu FCSB tricouri negre pe care sunt inscripționate numele a 2.000 de suporteri cotizanți.
Decizia a fost luată în condițiile în care Dinamo o învingea pe FCSB, pe 16 februarie 2020, scor 2-1, după ce evoluase într-un echipament roșu, pe care era inscripționat numele membrilor DDB.

Lucian Goian, analiză obiectivă a fotbalului românesc, în ziua în care se reia Liga 1

Jake Daniels, primul fotbalist activ care declară în mod public că este homosexual