Dinamo s-a calificat în optimile Cupei României, după 3 goluri excepționale! Rezultatele zilei

Actualizat 28/11/2020 la 22:44 GMT+2

Dinamo s-a impus în meciul cu Viitorul Constanța, scor 3-0, și s-a calificat în optimile Cupei României.

Dinamo - Viitorul Constanța, în Cupa României

La ultimul meci al lui Cosmin Contra - așa cum a anunțat chiar tehnicianul -, trupa din "Ștefan cel Mare" a reușit un joc excelent, cu multe faze ofensive. Viitorul s-a văzut complet dominată încă din startul meciului.
Dinamo a semnat prima ocazie a meciului încă din minutul 3, când Sorescu l-a găsit cu o pasă pe Camara. Spaniolul a șutat din întoarcere, din marginea careului, însă n-a prins spațiul porții. Același Camara a trecut pe lângă deschiderea scorului un minut mai târziu. Ibericul a fost servit de Fabbrini, dar a șutat puțin pe lângă bară.

Dinamo s-a calificat în optimile Cupei României, după ce a trecut de Viitorul Constanța

Fabbrini a deschis scorul în minutul 11, cu un șut fabulos în vinclul porții, de la 20 de metri. Italianul a șutat impecabil, fără speranțe pentru portarul Viitorului.
Dinamo a lovit din nou peste 3 minute, după o combinație între Nemec, Camara și Sorescu. Acesta din urmă a prins un șut violent din interiorul careului, expediat la colțul lung.
Trupa lui Contra putea să intre la vestiare cu un avantaj mult mai mare, însă Viitorul a scăpat miraculos la câteva faze. Nemec și Anton au ratat la aceeași fază, în minutul 27, apoi Măgureanu a trimis pe lângă poartă, după o pasă a lui Isma Lopez.
Viitorul a oferit prima replică puternică abia în minutul 40. Mățan i-a pasat lui Gabi Iancu, care n-a reușit să-l învingă pe Hinojo.

Fabbrini, omul meciului în "Ștefan cel Mare"

Dinamo a slăbit ritmul în după pauză. Prima ocazie din repriza secundă i-a aparținut lui Sorescu. Căbuz a intervenit excelent, apoi Nemec n-a ajuns la mingea respinsă în careu. Viitorul a scăpat periculos pe contraatac în minutul 57, dar Luckassen a fost semnalizat în poziție de offside.
Fabbrini a mai punctat o dată în minutul 89, cu o nouă execuție superbă. Italianul l-a învins din nou pe Căbuz, cu un șut splendid în plasa laterală, după ce a fentat un adversar.
S-a încheiat 3-0 pentru Dinamo, rezultat în urma căruia formația din "Ștefan cel Mare" a obținut calificarea în optimile Cupei României.