Dinamo, un nou rezultat rușinos în amicale: "îngenuncheată" de satelitul lui FCSB

Publicat 16/07/2022 la 13:18 GMT+3

Dinamo continuă să se facă de râs în amicalele din această vară. "Câinii" au pierdut și partida de pregătire cu FCSB Academia Clinceni, satelitul rivalilor, scor 1-3.

Dinamo

După 0-1 cu Chiajna și rușinea cu Unirea Slobozia, 0-5, Dinamo a mai pierdut un meci. Adversarul a fost și de această dată modest - FCSB Academia Clinceni -, dar băieții lui Iulian Mihăescu au arătat că au un drum lung de făcut până să devină o echipă competitivă, care să aibă vreo șansă la promovarea din liga secundă.
Dinamo a cedat cu 3-1, deși a început bine meciul, reușind să deblocheze tabela după aproximativ jumătate de oră de joc, grație lui Cătășin Țâră.

Dinamo, de nerecunoscut în repriza a doua

Adversara a revenit până la pauză, prin Robert Tudor, iar în repriza secundă a avut de îndeplinit o simplă formalitate, în contextul în care Dinamo a căzut total. Mitrică a făcut o dublă în ultimele 20 de minute, semnând un nou eșec pentru "câini".
FCSB Academia Clinceni va juca, la fel ca Dinamo, în Liga a 2-a, dar asta datorită unei circumstanțe favorabile. Academica Clinceni - care a dispărut între timp - a retrogradat în liga a 3-a, dar noul satelit al FCSB i-a luat locul în liga secundă, obținând licența.
Echipa de start a lui Dinamo
  • Eșanu - Moura, Țone, Dudea, Amzar - Neluț Roșu, Iulian Roșu - Bordușanu, Geani Crețu, Lazăr - Țâră
În repriza a doua, stafful tehnic al "câinilor" a schimbat mult, dar cei intrați au făcut o partidă foarte slabă. Așa a arătat Dinamo în repriza a doua cu FCSB Academia Clinceni: