Franța găzduise și prima ediție a Campionatului European, cea din 1960, însă nu reușise să se impună. URSS a obținut trofeul suprem la vremea respectivă, în timp ce Franța a fost nevoită să se mulțumească doar cu locul 4. Lucrurile s-au schimbat însă radical în 1984, din punct de vedere al stilului de joc și al forței jucătorilor conduși de Hidalgo.
La turneul final din 1984 au participat 8 echipe, printre care și țara gazdă Franța (calificată automat). Naționala României a fost una din cele 7 naționale care și-au câștigat grupa preliminară din care mai făceau parte Italia, Suedia, Cehoslovacia și Cipru. Alături de România și Franța, la Euro 1984 s-au mai calificat Spania, Portugalia, Germania de Vest, Danemarca, Belgia și Yugoslavia.

România la Euro 1984

Real Madrid îi 'betonează' contractul lui Vinicius! Incredibil cât câștigă starul de pe Bernabeu
ACUM 8 MINUTE
România a încheiat pe primul loc în faza preliminară, cu un avans de un singur punct față de Suedia și la 2 lungimi de Cehoslovacia. "Tricolorii" pregătiți de Mircea Lucescu au înregistrat 5 victorii, 2 egaluri și o înfrângere, reușind să încheie campania de calificare cu numai 3 goluri primite. Ladislau Bölöni a fost cel mai bun marcator al României din grupa preliminară, cu 3 goluri. Rodion Cămătaru și Ioan Andone s-au numărat și ei printre marcatorii noștri.
De notat este că Euro 1984 a fost primul turneu la care a participat Gică Hagi.
Iată rezultatele României din grupa preliminară:
  • România - Cipru 3-1 (Văetuș, Cămătaru, Boloni / Vrahimis)
  • România - Suedia 2-0 (Andone, Klein)
  • Italia - România 0-0
  • România - Italia 1-0 (Boloni)
  • România - Cehoslovacia 0-1 (Vizek)
  • Suedia - România 0-1 (Cămătaru)
  • Cipru - România 0-1 (Boloni)
  • Cehoslovacia - România 1-1 (Luhovy / Geolgău)

Drumul către finala Euro 1984

Turneul final Euro 1984 s-a desfășurat în 7 orașe din Franța: Paris, Lens, Strasbourg, Nantes, Lyon, Saint-Etienne și Marseille.
Odată ajunsă în Franța, naționala României nu s-a descurcat la fel de bine ca în preliminarii și a încheiat pe ultimul loc în grupa 2, în spatele Spaniei, Portugaliei și Germaniei de Vest. Un singur punct au obținut "tricolorii", chiar în meciul de debut, împotriva Spaniei. Duelul de la Saint-Etienne s-a încheiat 1-1, după golurile lui Carrasco (min 22) și Boloni (35).
În celelalte 2 partide, România a pierdut cu 2-1 împotriva nemților și cu 1-0 în fața Portugaliei. La finalul meciurilor din grupă, Spania și Portugalia au mers mai departe din grupa României. Franța și Danemarca au fost celelalte 2 naționale care au obținut accesul în semifinale, dintr-o grupă cu Belgia și Yugoslavia.

Emoții uriașe în semifinalele Euro 1984

Dramatismul a atins cote maxime în cele două semifinale. Într-unul dintre meciuri, Franța a întâlnit Portugalia pe Stade Velodrome, din Marseille. După 90 de minute, tabela indica scorul de 1-1. Domergue deschisese scorul pentru trupa lui Hidalgo, în timp ce Portugalia egalase prin Jordao. Același Jordao a înscris în prima repriză de prelungiri, iar după 105 de minute Portugalia era cu un picior în finala de la Paris.
Franța, cu un Michel Platini în formă extraordinară, a reușit să întoarcă rezultatul în numai 5 minute și să obțină calificarea, în fața a 55.000 de fani. Mai întâi Domergue și-a trecut în cont "dubla", apoi Platini a marcat golul decisiv, cu un singur minut înainte de final.
Tot cu emoții s-a încheiat și cea de-a doua semifinală, de la Lyon. Danemarca a fost cea care a lovit prima, prin Lerby, după numai 7 minute. Maceda a restabilit egalitatea abia la jumătatea reprizei secunde, iar Spania a împins partida în extra-time. Cele două reprize de prelungiri au trecut fără ca spectatorii de pe Stade de Gerland să vadă vreun gol, așa că soarta calificării s-a stabilit la loviturile de departajare.
Elkjaer, de la danezi, a fost singurul care a ratat, iar ibericii au obținut locul în finala Campionatului Europea, pentru a doua oară în istorie.

Franța, campioană europeană chiar la Paris

47.000 de oameni au luat cu asalt arena "Parc des Princes" pentru a urmări, pe viu, paginile aflate astăzi în cartea fotbalului. Pe 27 iunie 1984, Franța urma să câștige primul său trofeu din istorie. După o primă repriză fără goluri, Franța a fost cea care a deblocat tabela în minutul 57, prin Michel Platini, declarat golgheterul turneului (9 goluri). Spania a alergat după egalare, însă n-a reușit să le fure bucuria miilor de francezi din tribune și milioanelor din întreaga țară.
Tot Franța a fost cea care a marcat ultimul minut de joc, prin Bellone. S-a încheiat 2-0, iar Franța trăia un vis minunat. Un prim vis minunat, pentru că peste ani au mai urmat și alte succese răsunătoare ale naționalei "Cocoșului Galic": 2 Cupe Mondiale (1998 și 2018) și un nou Campionat European (2000). De asemenea, tot în 1984, Franța a obținut medalia de aur la Jocurile Olimpice, în cadrul turneului de fotbal.
Iată echipele folosite în finala Euro 1984:
  • Franța: Joël Bats - Patrick Battiston (Manuel Amoros 73'), Yvon Le Roux, Maxime Bossis, Jean-François Domergue - Luis Fernández - Alain Giresse, Jean Tigana - Michel Platini (c) - Bernard Lacombe (Bernard Genghini 80'), Bruno Bellone
  • Selecționer: Michel Hidalgo
  • Spania: Luis Arconada (c) - Santiago Urquiaga, Salva (Roberto 85'), Ricardo Gallego, José Antonio Camacho - Julio Alberto (Manuel Sarabia 75') - Juan Antonio Señor, Víctor Muñoz - Francisco - Santillana, Francisco José Carrasco
  • Selecționer: Miguel Munoz

Platini, cuvinte mari despre Michel Hidalgo

După mulți ani, Michel Platini a povestit cum s-a simțit Euro 1984 din perspectiva lui:
"Euro 1984 a fost primul titlu obținut de Franța la un sport de echipă. A fost un moment extraordinar atât pentru naționala de fotbal, cât și pentru întreaga ramură sportivă din țara noastră. Pentru noi, jucătorii, acel trofeu a însemnat enorm pentru că a venit după înfrângerea suferită în semifinalele Campioatului Mondial, cu 2 ani în urmă.
Sincer, nu consider că m-am aflat la apogeul carierei mele la Euro 1984, așa cum multă lume a afirmat. Eu am încercat mereu să am continuitate la nivel de top, nu numai atunci.", a spus Platini, potrivit UEFA.com.
Cel mai bun marcator de la Euro 1984 a avut numai cuvinte de laudă pentru selecționerul Michel Hidalgo, care a transformat naționala într-o adevărată echipă de succes.
"Legat de echipa de la acel turneu, trebuie să precizez că am avut un selecționer fantastic. Sub comanda lui Michel Hidalgo cu toții jucam un fotbal minunat. Și-a implementat propria filozofie la naționala Franței. A propus un stil ofensiv și atrăgător, cu ajutorul unor jucători de calitate și carea veau o tehnică foarte bună.
Hidalgo a creat o linie mediană minunată, cu 4 fotbaliști creativi care puteau să paseze în orice moment. Aveam în echipă jucători inteligenți, care se luptau pentru fiecare balon. Cel mai mare merit al lui Hidalgo a fost că a reușit să integreze la mijlocul terenului mai mulți jucători cu profil de număr 10.", a spus Platini, potrivit UEFA.com.
Canalele Eurosport nu sunt disponibile în rețelele Telekom și NextGen, însă ele se regăsesc în continuare la principalii operatori de pe piață. Pentru a le putea urmări din nou, vă rugăm să le solicitați operatorului Telekom, prin apel la Serviciul Relații Clienți (021.404.1234 / 0766.12.1234) sau pe canalele oficiale de comunicare ale acestuia.
Încă un pas greșit pentru Rapid! Învinși de FC Voluntari, giuleștenii părăsesc podiumul Ligii 1