FC Barcelona a câștigat primul trofeu european major pe 16 mai 1979. Catalanii au cucerit Cupa Cupelor în sezonul 1978/1979 după o finală cu adevărat nebună în fața celor de la Fortuna Dusseldorf.
Barcelona a mers în Elveția pentru marea finală cu multe probleme de lot. Antrenorul Joaquin Rife nu știa dacă se poate baza Juan Carlos Heredia, Migueli și Johan Neeskens, aceștia acuzând accidentări. De asemenea, Hans Krankl nu a putut juca după ce soția lui a fost implicată într-un accident de mașină cu câteva zile înainte.
Ultimul cadou. Povestesa tulburătoare a lui Ake: primul său gol din Ligă, urmat de decesul tatălui
ACUM 5 MINUTE

Marea finală

• Barcelona: Artola; Zuviria, Migueli, Costas (Martínez, 67'), Albaladejo (De la Cruz, 57'); Neeskens, Rexach, Sanchez, Krankl, Asensi și Carrasco
  • Fortuna Düsseldorf: Daniel; Brei (Weikl, 24'), Zewe, Zimmermann (Lund, 85'), Baltes; Kohnen, Schmitz, T. Allofs, Bommer, K. Allofs and Seel
30.000 de fani au însoțit-o pe Barcelona la Basel pentru marele meci care s-a dovedit a fi un festival de goluri. Barcelona a deschis scorul în minutul 5 prin Sanchez, însă Allofs a egalat 3 minute mai târziu. În minutul 35 a venit golul de 2-1 al lui Asensi, însă nemții au egalat din nou înainte de pauză prin Seel.
S-a terminat 2-2 după 90 de minute și s-a intrat în prelungiri! Rexach a marcat în minutul 103, pentru ca Kranki să ducă trofeul aproape de Barcelona cu reușita de 4-2 din minutul 110. Seel a redus din diferență în minutul 114 iar Fortuna a sperat că va reușit să împingă meciul la loviturile de departajare.
Nu a reușit să o facă iar Barcelona triumfa pentru prima dată într-o competiție majoră a Europei. Catalanii mai câștigaseră de 3 ori Cupa Păcii, în 1958, 1959 și 1966), însă victoria din 1979 a fost cea care a însemnat trecerea Barcelonei în epoca modernă. A mai câștigat de alte 3 ori Cupa Cupelor, în 1982, 1989 și 1997 și de 5 ori UEFA Champions League, în 1992, 2006, 2009, 2011 și 2015.
Totul a început la Basel pentru Barcelona într-un meci care a fost inclus în topul celor mai tari 50 de partide din istoria fotbalului de către cei de la Marca. La 40 de ani distanță, eroii Barcelonei din acel meci s-au întâlnit pe Camp Nou pentru o poză cu trofeul.
Canalele Eurosport nu sunt disponibile în rețelele Telekom și NextGen, însă ele se regăsesc în continuare la principalii operatori de pe piață. Pentru a le putea urmări din nou, vă rugăm să le solicitați operatorului Telekom, prin apel la Serviciul Relații Clienți (021.404.1234 / 0766.12.1234) sau pe canalele oficiale de comunicare ale acestuia.
Leonardo, realist după transferul lui Messi: "Voia să rămână la Barcelona şi să-şi încheie cariera"