Meciul era unul extrem de important pentru că se oprea astfel hegemonia lui Real Madrid, care câștigase ultimele cinci finale, dominând puternic competiția în anii 50 cu talente uriașe în echipă precum Alfredo Di Stefano, Francisco Gento și Ferenc Puskas care făceau ravagii în defensivele adverse. Barcelona eliminase Realul în prima rundă a competiției cu un scor la general de 5-4, victorie care a fost primită cu mari celebrări în Catalonia.
Benfica a devenit atunci prima echipă portugheză care a ajuns în finala Cupei Campionilor. Echipa era condusă de maghiarul Beta Guttmann care preluase echipa cu un an înainte după ce câștigase titlul cu Porto în 1959. Când a ajuns la Benfica, Guttmann a dat afară 20 de jucători și a promovat mulți fotbaliști de la academie.
Bundesliga
Bayern e de neoprit! Record de goluri pentru Nagelsmann în Bundesliga după victoria cu Furth
ACUM 7 ORE
Portughezii s-au calificat fără probleme în final eliminând pe rând echipe precum Hearts, AGF sau Rapid Viena. Echipa era plină de talente ofensive, mai ales Jose Aguas și Jose Augustuo de Almeida, doi jucători de clasă mondială la acea vreme. Aguas a fost de altfel și golgheterul turneului cu 11 goluri - într-un singur meci nu a reușit să înscrie.
Drumul Barcelonei până în finală nu a fost la fel de lejer. Ei au întâlnit Hamburg în semifinale iar cele două echipe au încheiat la egalitate după cele două manșe. S-a trecut așadar la un meci decisiv pe teren neutru, așa cum erau regulile atunci. Brazilianul Evaristo a marcat golul decisiv pentru Barcelona la Bruxelles și a calificat catalanii în finală.
Având în lot talente remarcabile de la Budapesta, Rio de Janeiro sau Galicia, la Barcelona juca și marele Laszlo Kubala, un internațional spaniol născut în Ungaria care a fost votat cel mai bun jucător din istoria clubului în 1999. Era un nr. 10 care avea o abilitate de dribling extraordinară și reușea mereu să creeze multiple ocazii pentru colegii săi dar și să marcheze constant.

Victoria istorică a celor de la Benfica

Cele două echipe s-au întâlnit la Berna, în Elveția, pe stadionul celor de la Young Boys. Arena a fost între timp demolată și înlocuită cu Stade de Suisse, care a găzduit meciuri și la Euro 2008. Barcelona era consideră marea favorită în ciuda performanțelor dominante ale Benficai până în finală. Se spune că un ziar spaniol a afirmat că un singur jucător de la Benfica - Mario Coluna - ar fi avut loc în primul 11 de la Barcelona.
Barcelona a dominat total începutul de meci iar în minutul 20 Suarez i-a centrat lui Koscis care a marcat fără probleme. Dacă nu ar fi fost intervențiile remarcabile ale portarului Alberto da Costa Pereira, catalanii ar fi avut un avans mult mai mare. Însă 10 minute mai târziu, într-un interval de doar două minute totul s-a schimbat. Benfica a reușit imposibilul. Antoni Ramallets, portarul legendar al Barcelonei, a avut un meci de coșmar. În minutul 30, Coluna i-a pasat lui Cavem la marginea careului. Ramallets a ieșit complet greșit iar Cavem i-a pasat lui Aguas care a marca cu poarta goală.
Lucrurile s-au înrăutăți doar un minut mai târziu pentru catalani. Fundașul catalanilor Foncho a avut mari probleme la o centrare pe care în loc să o respingă a trimis-o spre propria poartă. Ramallets nu a reușit să salveze mingea iar Benfica preluase conducerea. Catalanii și lumea întreagă a fotbalului era în șoc.
În a doua repriză Benfica a dominat în continuare meciul iar în final portughezii s-au impus cu 3-2. Benfica avea să devină echipa dominantă în Europa în anii 60, portughezii reușind să mai ajungă în patru finale, câștigând încă un trofeu în 1962. Era epoca marelui Eusebio. Barcelona în schimb a trebuit să aștepte încă 30 de ani pentru un trofeu european.
"Mă voi întoarce cât de curând!" Unde vrea să antreneze Marius Șumudică după despărțirea de CFR Cluj
ACUM 7 ORE
Real Madrid îi 'betonează' contractul lui Vinicius! Incredibil cât câștigă starul de pe Bernabeu