Manchester United începea ediția 1967/1968 din postura de campioană a Angliei și a întâlnit în prima rundă echipa din Malta, Hibernians. Turul a fost câștigat fără probleme de diavolii roșii conduși de pe margine de lengendarul Matt Busby, grație unor duble reușite de David Sadler și Denis Law. Deși victoria a fost una clară, United a fost criticată după meci de The Guardian pentru un joc aparent ”slab”. În a doua rundă, United a dat de Sarajevo din Iugoslavia care debuta în competiție. United a evitat înfrângerea în deplasare în tur deși a jucat împotriva a 10 oameni mare parte a meciului. Partida s-a încheiat cu scor alb iar în retur golurile marcate de John Aston și George Best au adus victoria pentru diavoli.
În sferturi diavolii au dat piept cu campioana Poloniei, Gornik Zabrze. În minutul 60, un șut al lui Best a fost deviat în propria poartă de fundașul lui Gornik, Stevan Flroenski. Brian Kidd a făcut apoi 2-0 în ultimele minute cu un gol magnific marcat cu călcâiul. United a pierdut returul, jucat în condiții meteo groaznice pe un teren acoperit de zăpadă însă doar cu 1-0 așadar englezii au mers mai departe în semifinale.
Moruțan și Cicâldău, meci excelent pentru Galatasaray, cu Lazio. Concluziile lui Fatih Terim
ACUM 29 MINUTE
Acolo au dat de marele Real Madrid, cea care avea deja în palmares șase Cupe ale Campionilor. Deși Manchester United a dominat clar partida tur de acasă, diavolii au marcat un singur gol prin, cine altcineva decât George Best, în minutul 36. La retur, madrilenii au deschis scorul prin Pirri iar Francisco Gento a dublat avantajul gazdelor. Zoco a marcat însă imediat după în propria poartă pentru ca apoi Amancio să facă 3-1 pentru Real chiar înainte de pauză.
Presiunea imensă pusă de United în repriza a doua a adus un gol marcat de Sadler în minutul 73. Doar cinci minute mai târziu, Bill Foulkes a egalat, meciul s-a încheiat 3-3 iar United mergea în finala Cupei Campionilor pentru prima oară în istorie.

Noaptea magică de pe Wembley

Cel mai important meci din istoria lui Manchester United s-a jucat chiar la Londra, pe legendarul Wembley, pe 29 mai 1968, chiar la 10 ani de la tragedia de la Munchen. La partidă au fost prezenți 92.000 de persoane iar peste 250 de milioane de oameni au urmărit meciul pe tot globul. United dădea piept cu Benfica marelui Eusebio și a fost echipa care a jucat mai bine în prima repriză, însă apărarea agresivă a portughezilor nu a permis englezilor să marcheze. Conform lui Eric Todd de la The Guardian, Best a fost trimis la pământ de șase ori doar în prima repriză.
Toate cele trei mari ocazii de gol ale Benficai au venit de la Eusebio: două lovituri libere apărate de Alex Stepney și un șut trimis în bară. În a doua repriză Jose Henrique de la Benfica a ieșit și el la rampă apărând două șuturi periculoase ale lui Aston. La opt minute de la realuarea jocului, Bobby Charlton a deschis scorul pentru United printr-o lovitură de cap. Însă în minutul 79 portughezii au egalat prin Jaime Graca. Meciul avea să se decidă în prelungiri.
În al treilea minut de prelungire, Stepney a degajat lung, mingea a ajuns la Kidd care i-a pasat-o lui Best. Irlandezul a făcut ce știe mai bine: a trecut de întreaga apărare adversă și apoi și de portar. A marcat fără probleme. Fotbalul e cel mai ușor sport din lume când îl urmărești pe Georgie Best. Doar două minute mai târziu, Kidd a făcut 3-1. Cei de la Benfica au cedat total inițiativa iar Charlton a închis tabela în ultimele minute ale prelungirilor.
„Este cea mai frumoasă noapte din viața mea, mi-am îndeplinit cea mai mare dorință, am devenit prima echipă engleză care a cucerit Cupa Campionilor. Sunt mândru de echipa mea, mândru de Bobby Charlton și Billy Foulkes care au trecut prin atâtea cu mine în ultimii 11 ani. Acest drum a fost plin de întuneric și durere, dar am învins”, declara Busby după meci.
Caracterul extraordinar al lui Busby a ridicat-o pe United din cele mai întunecate locuri și a adus clubul de pe Old Trafford pe culmile gloriei. Busby, trecut prin toate în viață, nu a uitat niciodată cât de important este să muncești din greu și să nu renunți niciodată la ce îți dorești.
Nobby Stiles a declarat: „Matt Busby ne-a spus că va dura 10 ani să reconstruim echipa. Și fix 10 ani mai târziu, în 1968, am cucerit Cupa Campionilor”.
Europa League
Moruțan și Cicâldău, meci mare pentru Galata, în victoria cu Lazio! Mitriță, gol pentru PAOK
Un fost jucător de la Real Madrid, impresionat de Ronaldo: "Unul dintre cei mai mari din istorie"