Dortmund - Bayern 2-3! Lewandowski s-a răzbunat pe fosta echipă după ce a ratat Balonul de Aur

Actualizat 05/12/2021 la 06:35 GMT+2

Bayern Munchen s-a impus cu 3-2 pe terenul lui Borussia Dortmund, grație unei duble a lui Lewandowsi, cel care a ratat Balonul de Aur. Bavarezii și-au consolidat locul întâi în clasament.

118. Auswärtstor für Robert Lewandowski

Credit imagine: SID

Sub Julian Nagelsamnn, Bayern avea cel mai bun sezon din ultimii 6 ani, cu 31 de puncte în cele 13 partide jucate înainte de derbyul cu Dortmund. Ultima oară când bavarezii au avut mai multe puncte în acest moment al sezonului se întâmpla în stagiunea 2015-2016, ultima cu Guardiola pe bancă.
Totuși, duelul cu Dortmund nu se anunța ușor, în contextul în care Haaland&Co au avut la rândul lor un parcurs impresionant, fiind pe 2, la un singur punct în spate. În plus, Nagelsmann nu câștigase niciunul din ultimele 6 partide contra adversarei de azi (pe banca lui Leipzig).
Gazdele au început perfect partida, Bellingham (recuperat după problemele medicale) pasându-i perfect lui Brandt pentru deschiderea scorului (minutul 5).
Doar 4 minute au avut cei de la Dortmund avantaj, pentru că "bestia" Lewandowski a lovit din nou. Dorind revanșa după ce a ratat Balonul de Aur, polonezul a făcut un nou meci mare. A marcat al 65-lea gol al sezonului și a ajuns la 25 jocuri și 25 de goluri în acest sezon, după o pasă a lui Muller.
Dacă Lewandowski este o mașinărie de goluri, Thomas Muller este pasatorul perfect. Mijlocașul ofensiv german a ajuns la 11 assisturi în 14 partide pentru bavarezi.
Până la pauză, duelul a fost echilibrat, dar Coman a răsturnat total scorul, trimițându-i pe bavarezi în avantaj, în minutul 44.

Pe teren nu se afla însă doar Lewandowski, ci și Haalnd, norvegianul care a lipsit atât de mult în ultimele 3 partide de Champions League (competiție unde Dortmund e deja eliminată, înainte de ultima etapă).
Același Bellingham a fost servantul pentru golul doi al lui Dortmund, tânărul englez punându-l în valoare, așadar, pe Haaland.
Atacantul nordic a ajuns la 51 de goluri în 51 de partide, în Bundesliga. "Parte om, parte mașină", au scris nemții după reușita din această seară a norvegianului.
Cu 11 minute înainte de final, Lewa i-a dat lovitura de grație fostei sale formații. După un henț în care al lui Hummels, polonezul din atacul lui Bayern a înscris din penalty pentru un succes cât un titlu.
Bayern își consolidează primul loc în Bundesliga și se distanțează la 4 puncte de Dortmund, care nu pare să aibă lotul care să o îndreptățească să spere la titlu cu șanse reale, într-un campionat în care formația actuală a lui Nagelsmann domină total de ani buni.

Leverkusen a făcut scor cu lanterna Greuther Furth

Bayer Leverkusen a învins cu un categoric 7-1 pe Greuther Furth, "lanterna roşie" din Bundesliga, sâmbătă seara, în etapa a 14-a a campionatului.
Pe BayArena, meciul a curs într-o singură direcţie, golurile fiind reuşite de Amine Adli (12), Edmond Tapsoba (17), Piero Hincapie (45) şi Patrik Schick (49, 69, 74 şi 76).
Golul de onoare al oaspeţilor a fost marcat de Jeremy Dudziak (33). Cu 27 de puncte şi 3 partide consecutive câştigate, Bayer Leverkusen este pe locul 3 în clasament.
Greuther Furth rămâne codaşa Bundesligii, cu un singur punct, fiind şi singura echipă fără victorie până acum.
Pe Rhein-Neckar-Arena, Hoffenheim s-a impus cu 3-2 în faţa celor de la Eintracht Frankfurt. Oaspeţii au deschis scorul în minutul 15 prin Rafel Santos Borre, gazdele au egalat în minutul 24 prin Dennis Geiger şi au preluat conducerea în minutul 30 prin Georginio Rutter. În partea a doua a jocului, tot Hoffenheim a înscris, prin Diadie Samassekou (59), iar scorul final a fost stabilit după reuşita lui Goncalo Paciencia (72).
LG îți aduce mai aproape transmisiunile Eurosport din sporturile de iarnă.