"Revierderby", meciul care împarte regiunea Ruhrului în două, avea o mare favorită. Dortmund s-a impus cu 4-0 și 3-0 contra rivalei, care are un start de sezon la fel cum a terminat stagiunea precedentă: dezastruos.
După o primă repriză în care Dortmund a dominat, dar nu a reușit să își manifeste superioritatea și pe tabela de marcaj, Akanji a deschis scorul în minutul 55.
Doar câteva minute mai târziu, Haaland a închis meciul, din pasa lui Jadon Sancho.
DFB-Pokal
Bayern, zdrobită de Monchengladbach în Cupa Germaniei! Neuer a încasat 5 goluri în mai puțin de 60'
ACUM 4 ORE
Jadon Sancho a reușit azi al 36-lea assist de când a semnat cu Dortmund, în stagiunea 2017-2018. În această perioadă, doar Thomas Muller a reușit mai multe pase decisive în Bundesliga (48). Germanul de la Bayern a evoluat însă în mai multe meciuri (cu 17 în plus).
Haaland a ajuns deja la al 5-lea gol al sezonului în Bundesliga, după reușita cu Schalke.
Scorul final a fost stabilit de Mats Hummels, care a fructificat pasa decisivă a lui Guerreiro.
După 5 etape, Dortmund e pe 3, cu 12 puncte, la un singur punct distanță de liderul Leipzig. Schalke e penultima, cu un singur punct și un golaveraj incredibil: 2-19.

Bayern, victorie marcă înregistrată

După succesul categoric din Champions League, cu Atletico Madrid, tăvălugul Bayern s-a revărsat și în Bundesliga asupra nefericitei Eintracht Frankfurt.
Dacă în Ligă golgheterul Lewandowski nu a reușit să înscrie contra celor supranumiți "los colchoneros", azi marea vedetă a bavarezilor și-a luat revanșa. A punctat de 3-0 (minutele 10, 26 și 60), înainte de a îi lăsa locul lui Choupo Moting.
După doar 5 partide în Bundesliga, Lewandoswki a ajuns la cota 10 în clasamentul golgheterilor. Niciodată în istoria primei ligi germane un jucător nu a ajuns în atât de puține meciuri la o asemenea cotă.
Celelalte goluri ale bavarezilor, care se află pe locul doi în clasament, au venit pe final și au fost reușite de Leroy Sane și Musiala.
Rezultatele de azi din Bundesliga
Bayern - Eintracht Frankfurt 5-0
Mainz - Monchengladbach 2-3
Leipzig - Hertha Berlin 2-1
Union Berlin - Freiburg 1-1
Dortmund - Schalke 3-0
Mundo Deportivo: Câștigătorul Balonului de Aur e deja cunoscut! Care ar fi ordinea primilor 10