Două surprize uriaşe în preliminariile pentru CM din Qatar! Cehia - Belgia 1-1, în meciul serii

Actualizat 27/03/2021 la 23:47 GMT+2

Preliminariile Campionatului Mondial din Qatar au continuat în această seară cu partidele din grupele A, E, G şi H. Am asistat la surprize mar, Irlanda pierzând pe teren propriu cu Luxemburg, iar Slovacia făcând egal acasă, cu Malta.

Romelu Lukaku au duel avec Ondrej Celustka lors de la rencontre République tchèque - Belgique en éliminatoire de la Coupe du monde 2022

Rezultate surprinzătoare în preliminariile CM 2022. "Bomba serii" a fost detonată la Dublin, acolo unde Irlanda a pierdut cu Luxemburg, scor 0-1.
Deşi a avut pe teren fotbalişti cu experienţă în Premier League, cel mai important campionat din lume - O'Shea, Coleman, Doherty, Stevens sau Robinson sunt câteva exemple - gazdele au suferit unul dintre cele mai ruşinoase rezultate din istoria lor.
Stephen Kenny, selecţionerul Irlande e ca şi demis, în contextul în care pierduse şi primul meci din grupă, cu Serbia. Unicul gol al partidei din această seară a purtat semnătura lui Gerson Rodrigues, care a punctat în minutul 85.
Din 2008, Luxemburg nu mai învinsese în deplasare într-un meci de calificare. Victoria din această seară e abia a 4-a din istoria micuţului stat în preliminariile pentru CM sau Euro.
A doua mare surpriză a serii s-a consemnat la Trnava, acolo unde Slovacia a remizat cu Malta, 2-2. La pauză, oaspeţii au condus chiar cu 2-0, dar Strelec şi Skriniar au egalat rapid, după pauză. Deşi au avut aproape 40 de minute pentru a reuşi golul victoriei, slovacii au terminat la egalitate cu o formaţie pe care o învinsese în toate întâlnirile directe de până acum (6 victorii din 6 meciuri, 5 dintre ele la cel puţin două goluri diferenţă).

Belgia, doar egal în Cehia, în preliminariil Mondialului

În cel mai aşteptat meci al serii, Cehia şi Belgia au terminat la egalitate, scor 1-1. A fost primul egal al gazdelor în ultimii 4 ani.
Formaţia lui Jaroslav Silhavy, care venea după un impresionant 6-2 în Estonia (pentru prima oară când au înscris atât de multe goluri într-un meci din preliminariile Mondialului, în ultimii 15 ani) a deschis scorul contra favoritei grupei după pauză, prin Provod.
"Dracii roşii", cu 10 victorii în ultimele 10 meciuri jucate în deplasare în meciurile de calificare la CM (şi 17 victorii în ultimele 19 partide oficiale) au replicat prin cei mai buni jucători ai săi. Kevin De Bruyne, cel mai bun pasator din Premier League sezonul trecut, a past decisiv pentru Lukakum, golgheterul lui Inter, care a restabilit egalitatea.
Pe final, Cehia a avut două oportunităţi să câştige meciul, dar Boril şi în special Lukas Masopust au ratat două ocazii mari.
Într-o altă partidă interesantă desfăşurată în această seară, Portugalia a remizat în Serbia, 2-2. Lusitanii au condus cu 2-0, graţie dublei lui Diogo Jota, dar Mitrovic şi Kostic au salvat un punct pentru gazde.