Driblingul magic al lui Ronaldo, în fața lui PSG! "M-am întâlnit cu niște vechi prieteni"

Actualizat 20/01/2023 la 09:54 GMT+2

PSG a întâlnit o selecționată formată din jucători de la Al Nassr și Al Hilal, într-o partidă amicală, încheiată cu scorul de 5-4 pentru francezi. Cristiano Ronaldo și Leo Messi s-au întâlnit probabil pentru ultima oară, într-o partidă în care ambii au marcat, iar portughezul a reușit un dribling magic.

Cristiano Ronaldo esulta per il gol nell'amichevole PSG-Selezione Saudita nell'ultimo duello con Messi

Articol scris de Dani Morar
Aseară a avut loc un nou episod al duelului titanilor dintre Leo Messi și Cristiano Ronaldo, disputat la Riyadh. PSG a întâlnit o selecționată formată din jucători de la Al Hilal și Al Nassr, iar spectacolul oferit a fost peste măsura așteptărilor.
S-a încheiat 5-4 în favoarea francezilor, Messi reușind un gol, iar rivalul său încheind meciul cu două reușite și fiind desemnat omul meciului. În minutul 11, lusitanul a reușit un dribling magnific, dându-i mingea printre picioare lui Carlos Soler, cu călcâiul.
"Opriți-l pe Ronaldo", au notat publicațiile din străinătate, aluzie la fenta magică inventată de CR7. Portughezul a și marcat de două ori, în finalul primei reprize, egalând la 1 și la 2, după ce echipa sa a fost condusă.
Cristiano s-a salutat cu toate vedetele Parisului pe tunelul de la vestiare și s-a duelat cu fiecare dintre aceștia și pe gazon. Acesta l-a îmbrățișat pe Messi ca pe un vechi prieten, trecând mai bine de doi ani de la ultima lor dispută directă.
Ambii coloși au fost schimbați după o oră de joc, iar stream-urile care au difuzat meciul online au pierdut o mulțime de urmăritori la câteva secunde de la schimbări. De exemplu, canalul de youtube al celor de la PSG transmitea partida, iar în următoarele 10 secunde după ce Messi și Ronaldo au ieșit, peste 350.000 de oameni au părăsit live-ul.

Înainte de startul reprizei a doua, Mbappe și Cristiano Ronaldo au purtat un dialog despre o fază controversată care a avut loc în minutul 34. Saudiții au primit un penalty după ce lusitanul a fost lovit în față de Keylor Navas.
Mbappe a glumit cu adversarul său pe seama subiectului și i-a verificat obrazul, momentul devenind viral în mediul online. Multe publicații au relatat faptul că francezul a dorit să-și atingă idolul din copilărie pentru a se convinge că este real, însă semnificația fazei a fost cu totul alta.
Este cunoscut faptul că Mbappe este un susținător al lui Ronaldo, starul lui PSG având postere cu acesta încă de mic, pe vremea când evolua la juniori. Lusitanul a avut un mesaj scurt după meci, însă care i-a bucurat atât pe fanii săi, cât și pe cei ai lui Messi. "Atât de fericit să fiu din nou pe teren și să marchez. Mă bucur că m-am întâlnit cu niște vechi prieteni", a scris portughezul pe twitter.
Australian Open se vede în perioada 16 - 29 ianuarie 2023 în direct pe canalele Eurosport, dar și pe aplicația Eurosport (Android și iOS). În plus, în aplicația Eurosport aveți acces la cele mai noi articole, știri și analize ale celor mai importante evenimente.

Spectacolul de la Australian Open se vede în direct pe Eurosport în perioada 16-29 ianuarie