Monchengladbach rămâne pe primul loc în Bundesliga

Borussia Monchengladbach, care nu a mai câștigat titlul din 1977, a început meciul cu Frankfurt hotărâtă să își recapete poziția de lider după ce Bayern urcase pe primul loc sâmbătă, învingând pe Union Berlin cu 2-1. Denis Zakaria și Marcus Thuram au fost cei mai periculoși oameni ai gazdelor iar Gladbach a crescut constant presiunea asupra lui Frankfurt pe măsură ce treceau minutele. Thuram și Oscar Wendt au adus gazdele în avantaj înainte de pauză.
Gazdele au dominat partida și în repriza a doua. Liderul a câștigat toate meciurile în care a condus în acest sezon iar partida de aseară nu a fost diferită. Au venit încă două goluri de la Elvedi și Zakaria. Frankfurt a reușit să marcheze prin Da Costa și Hinteregger, dar soarta partidei era decisă – Borussia Mochengladbach rămâne lider în Bundesliga.
Doi jucători de la Universitatea Craiova, excluși din lot de Laurențiu Reghecampf
ACUM 19 MINUTE
Transferurile făcute de Gladbach în vară au dat roade: Thuram a înscris de patru ori, Embolo de trei ori și Stefan Lainer o dată. Noii jucători au înscris împreună mai mult decât omologii lor de alte echipe din Bundesliga.
Campionatul este unul foarte strâns: după un început nu chiar grozav de sezon, Bayern s-a strecurat pe poziția a doua după victoria cu Union Berlin la doar un punct distanță de lider. Podiumul este completat de surpriza Freiburg, care se află la două puncte de Gladbach. Următoarele șapte echipe – Wolfsburg, Dortmund, RB Leipzig, Schalke, Leverkusen, Frankfurt și Hoffenheim – sunt separate de doar trei puncte iar lupta la titlu se anunță una fascinantă.

Nou promovata Granada, lider în La Liga

În sezonul 2016/2017, Granada a terminat campionatul pe ultimul loc, cu doar 20 de puncte acumulate. Doar doi ani mai târziu, Granada revine în La Liga, numai că de data asta mai hotărâtă: echipa antrenată de Diego Martinez este lider în clasament, după 10 etape, în care a adunat tot 20 de puncte. Sigur, a profitat de amânarea El Clasico, dar progresul este unul vizibil iar Granada a făcut un meci excelent în acest weekend în victoria cu Betis.
Villareal e la doar trei puncte de Granada. Nimic deosebit poate, numai că Villareal este pe locul șapte în clasament. Primele șapte locuri din La Liga sunt foarte aproapiate – Barcelona se află pe poziția secundăla punct distanță de lider iar pe locul trei vine Real Sociedad la egalitate de puncte cu catalanii. Urmează Atletico Madrid, Sevilla, Real Madrid și Villareal despărțite de doar două puncte.
Cum îl poate aduce Dinamo pe Mircea Rednic, chiar dacă Dario Bonetti nu reziliază contractul
Ungaria, sancționată de FIFA după scandalul de la meciul cu Anglia. Amenda primită este uriașă