Echipa pregătită de Răzvan Lucescu, Al Hilal, s-a calificat în finala Ligii Campinilor Asiei în ciuda înfrângerii din partida disputată terenul grupării Al Hilal, "King Saud University Stadium".
In partida tur, Al Hilal s-a impus categoric, în deplasare. A fost 4-1 pentru băieții antrenați de Lucescu jr., în urma golurilor marcate de B. Gomis (min. 33, 60), Ali Albulayhi (min. 45) și Mohammad Al Shalhoub (min. 67). Senegalezul Bafétimbi Gomis a deschis tabela de marcaj, după ce a punctat în propria poartă în minutul 14.
La partida retur, Al Dawsari a deschis scorul după 13 minute pentru Al Hilal, pentru ca Al Sadd să întoarcă rezultatul până la pauză și să se apropie la un singur gol de scorul din tur. Afif (din penalty), Nam Tae Hee și Al Heidos au marcat 3 goluri în doar 4 minute pentru Al Sadd. Gomis a marcat în minutul 25 pentru 2-3. Rezultatul final, 2-4, a fost stabilit de Khoukhi în prelungirile partidei iar Al Hilal s-a calificat în marea finală după 6-5 la general
Gică Hagi a vorbit despre accidentarea gravă a lui Ianis Hagi
ACUM 7 ORE
În cealaltă semifinală din Liga Campionilor Asiei, Guangzhou Evergrande (China) o va întâlni miercuri pe Urawa Reds (Japonia). În partida tur scorul a fost 2-0 pentru japonezi.