Update / Eriksen a transmis un mesaj scurt și foarte emoționant după revenirea cu gol la prima atingere în echipa națională.
Nici nu vă dați seama cât de mult mi-a lipsit acest sentiment
Stirea inițială / Moment emoționant pe Johan Cruijff Arena, acolo unde Eriksen a marcat la prima atingere de balon. La primul său meci la națională după 9 luni (de la infarctul suferit la Euro), mijlocașul lui Brentford a fost aruncat în luptă în a doua repriză, în locul lui Lindstrom.
Ce sumă este dispusă FC Barcelona să plătească pentru transferul lui Robert Lewandowski
ACUM 18 MINUTE
Fostul mijlocaș de la Spurs și Inter și-a arătat imediat clasa, prinzând un șut senzațional și reducând din diferență (3-2). A fost primul gol al danezului din mai anul trecut până în prezent. Ultima reușită a sa venise la o partidă Inter - Udinese.
Eriksen a fost excepțional pentru oaspeți, trimițând în minutul 74 o altă "bombă", de la 30 de metri, care a întâlnit bara.

Olanda poate fi cap de serie pentru Mondial

Disputa din această seară a avut un caracter amical, dar a existat și o miză, în sensul în care învingătoarea are o șansă în plus să urce în urna capilo de serie pentru Mondialul din Qatar.
Batavii au început în forță, marcând prin Bergwijn, din pasa decisivă a lui Blind, un alt fotbalist care evoluează cu un stent pe inimă. Vestergaard a egalat pentru nordici, dar la pauză s-a intrat cu 3-1, după ce Ake, fundașul lui City și Depay au punctat pentru "portocala mecanică".
Depay a ajuns la 40 de goluri în tricoul naționalei, egalându-l pe Kluivert și fiind la doar două reușite de Huntelaar. Golgheterul all-time al batavilor e Robin Van Persie, cu 50 de reușite, iar vârful Barcelonei cu siguranță îl poate depăși, având în vedere că are doar 28 de ani.
Scorul final al disputei de la Amsterdam, 4-2, a fost stabilit de același Bergwijn, dintr-o pasă decisivă a metronomului Barcelonei, Frenkie de Jong.

Kane, egalul lui Sir Bobby Charlton, după Anglia - Elveția 2-1

Pe Wembley, Anglia a avut emoții o repriză în disputa cu Elveția, după ce Embolo a deschis scorul în minutul 22.
S-a intrat la pauză la egalitate, Luke Shaw egalând în prelungirile primei reprize, iar schimbările făcute de Southgate și-au spus cuvântul. Kane a marcat, din penalty, în minutul 78, stabilind scorul final al amicalului.
Harry Kane a reușit al 49-lea său gol în tricoul Angliei, devenind al doilea cel mai bun marcator din istoria naționalei (l-a egalat pe legendarul "Sir" Bobby Charlton). Pe vârful lui Kane îl mai despart doar 4 reușite de liderul absolut al celor "trei lei", Wayne Rooney, astfel că e doar o chestiune de timp până când căpitanul lui Southgate va deveni cel mai bun marcator all-time al Angliei.
Fanii Elveției au oferit imaginea serii, aducând pe Wembley o pânză care nu are nevoie de traducere sau de explicații suplimentare.

Spania, victorie dramatică împotriva Albaniei

Surpriza serii a fost la un pas să se consemneze la Barcelona, acolo unde Spania a primit vizita Albaniei.
După o primă repriză destul de slabă, "Furia Roja" a arătat altceva odată cu introducerile lui Soler, Olmo și Pino, acesta din urmă fiind la originea primului gol al partidei, marcat de Ferran Torres, probabil cel mai în formă jucător al ibericilor.
Se părea că vom asista la un succes scurt al gazdelor, dar Albania a reușit o egalare nesperată, în minutul 85, grație lui Uzuni.
A fost primul gol marcat de Albania pe tărâm spaniol, în istoria confruntărilor directe. Anterior, Spania învinsese de fiecare dată, marcând de 21 de ori fără a primi vreun gol.
Pe final, Dani Olmo a înscris pentru o victorie extrem de importantă în planul imaginii, un egal pe teren propriu, cu Albania, fiind dezamăgitor, chiar și într-un amical.
În sfârșit, în ultimul meci al serii, Germania s-a impus în fața Israelului, 2-0. Golurile echipei lui Hansi Flick au purtat semnăturile lui Havertz și Werner, cei doi jucători ai lui Chelsea. Pe final, ambele echipe au ratat câte un penalty, prin Thomas Muller, respectiv Cohen.
  • Olanda - Danemarca 4-2
Crystal Palace se teme de jocul de artificii al fanilor lui Everton. Ce decizie ar putea lua clubul
ACUM 36 MINUTE
Bonusuri consistente pentru jucătorii CFR-ului după câștigarea titlului! Cât vor încasa fotbaliștii