Southampton - Bournemouth 1-3

De sezonul trecut, Premier League propune uneori partide și vinerea, iar media de goluri înregistrată în aceste dispute e una impresionantă, de peste 2,5 goluri/meci.
Cofruntarea de pe St Mary's Stadium nu a făcut excepție, iar "The Cherries" au înregistrat un succes care îi menține în zona Champions League, după 6 runde.
VIDEO | Golul începutului de an a fost reușit de brazilianul de 15 ani dorit insistent de Barcelona
ACUM 16 MINUTE
Charlie Daniels va lipsi tot sezonul, dar acest lucru nu reprezintă o pierdere atât de mare pentru trupa lui Eddie Howe. Înlocuitorul lui, Diego Rico, e extrem de util, mai ales pe fază ofensivă, și a demonstrat asta încă o dată cu o centrare perfectă pentru golul lui Nathan Ake.
Harry Wilson, fotbalistul împrumutat de Liverpool la Bournemouth, își continuă forma senzațională arătată anul trecut în Championship, când a punctat de 15 ori pentru Derby County, și a ajuns la al treilea gol pentru formația de pe Dean Court. Mai mult, tânărul de 22 de ani pare să îl țină pe bancă pe Fraser - arhitectul atacurilor în sezonul trecut -, în condițiile în care Eddie Howe optează pentru un atac din care să facă parte și Solanke, alt fost jucător al "cormoranilor".
Tizul lui Harry din ofensiva "cireșelor", Callum, și-a continuat prestațiile fantastice din acest sezon, marcând sau ajutându-și echipa cu un assist în fiecare din cele șase meciuri ale stagiunii. De această dată, golheterul lui Bournemouth a închis tabela în deplasarea de la Southampton, după o pasă decisivă a...portarului Ramsdale.

Macnhester City - Watford 8-0

Cine a început să vadă partida pe Etihad din minutul 18 fără îndoială a avut un șoc. Asta pentru că tabela arăta deja scorul de 5-0 pentru băieții lui Guardiola, antrenor care și-a permis luxul de a-l odihni pe Sterling.
Ultima în Premier League, Watford părea să dea semne de reviriment, odată cu instalarea antrenorului Quique Sanchez Flores, care și în trecut s-a ocupat de destinele echipei. Etapa precedentă, "The Hornets" au impresionat, reușind 31 de șuturi spre poarta lui Arsenal, revenind de la 0-2 pentru un egal mai mult decât meritat.
Pe Etihad, desastrul a fost însă total pentru oaspeți. În minutul 18, scorul era deja unul incredibil: 5-0, după reușitele lui David Silva, Aguero, Mahrez, Bernardo Silva și Otamendi. Niciodată în istoria fotbalului englez o echipă nu a marcat cinci goluri într-un interval atât de scurt, iar partida avea toate ingredientele să bată toate recordurile.
De Bruyne&Co au redus motoarele, însă, parcă încurcați de umilința suferită de adversară. În cele din urmă, s-a ajuns la 8-0, iar City a ratat șansa de a doborî recordul celei mai clare victorii din istoria Premier League. Acesta îi aparține rivalei din oraș, United, care o învinsese cu 9-0 pe Ipswich, în martie 1995.
"Cetățenii" au marcat pentru prima oară în istorie 8 goluri pe prima scenă a fotbalului englez, într-o partidă care a mai consemnat o premieră: prima triplă a carierei pentru Bernardo Silva.
City a înscris în 6 etape de Premier League mai multe goluri decât Huddersfield în tot sezonul trecut din prima ligă engleză. Formația de pe Etihad a devenit prima echipă din era Premier League care să înscrie și să încaseze 8 goluri într-un meci. În 2008, "cetățenii" pierdeau cu 8-1 în deplasarea de la Middlesbrough. De notat că o diferență de 8 goluri s-a mai înregistrat de 6 ori în Premier League, ultima oară în octombrie 2014, când Southampton învingea cu un neverosimil 8-0 pe Sunderland.
Mulți s-ar fi așteptat ca, într-o confruntare în care City se impune cu 8-0, Aguero să fie printre principalii protagoniști. De data asta nu a fost așa, deși vârful argentinian putea să își treacă lejer în cont măcar o dublă. Chiar și așa, cu golul înscris contra "viespilor", Aguero a devenit primul jucător din istoria Premier League care să marcheze în fiecare din primele șase etape. El a ajuns la golul cu numărul 100 pe Etihad în Premier League, singurii jucători care au trecut de această graniță, pe teren propriu, în Premier League, fiind Thierry Henry (pe Highbury - 114) și Wayne Rooney (pe Old Trafford - 101).
City a arătat în multe momente înfricoșător pentru adversari, iar declarația dată de Guardiola după meci nu face altceva decât să creeze și mai multă teamă printre adversare. Pep și-a permis luxul să îi debuteze pe Angelino, Cancelo și Garcia, în repriza secundă, altfel performanța echipei putea fi una și mai bună. "Jucătorii nu au dat tot ce au avut, vom încerca să evoluăm și mai bine în confruntarea următoare", a fost concluzia rostită de tehnicianul catalan al "cetățenilor", la flash-interviul de după meci.

Leicester - Tottenham 2-1

O confruntare în care Spurs a avut la un moment dat 2-0 s-a transformat într-un meci pierdut de finalista Champions League cu 2-1. Asta pentru că VAR-ul a văzut un offside milimetric la Son, la o fază în care Aurier marcase. În cele din urmă reușita fundașului dreapta a fost anulată, și la doar câteva zeci de secunde Ricardo Pereira a egalat, după ce în prima repriză golgheterul Kane deschisese scorul pentru echipa lui Pochettino.
Pe final, "vulpile" au forțat, iar Maddison a adus o victorie mare, care o menține pe suprinzătoarea campioană de acum câteva sezoane între primele clasate. De menționat că Maddison trăsese anterior de 31 de ori la poartă fără să marcheze, astfel că golul contra lui Tottenham a pus capăt unei perioade de secetă. Ultima reușită venise în aprilie, când puncta împotriva lui Hudddersfield.
Spurs a suferit a doua înfrângere a sezonului și a demonstrat încă o dată că nu prea mai știe cum să gestioneze situațiile în care e în avantaj. De această dată, Pochetinno are și un alibi, însă. Eriksen a fost doar rezervă, Alli nu a făcut deplasarea, deși a revenit în Liga Campionilor după o accidentare, iar Lloris a primit liber, soția sa tocmai aducând pe lume un copil.

Everton - Sheffield United 0-2

Surpriza etapei a venit pe Goodison Park, unde nou-promovata Sheffield United a bifat o victorie total neașteptată în fața unei formații solide.
Factorul noroc a fost decisiv, în condițiile în care "caramelele" s-au văzut conduse, la finalul primei reprize, după ce adversara nu a tras vreun șut pe poartă. Yeri Mina și-a introdus mingea în propria poartă, după un corner, și în zadar Everton a alergat ulterior după egalare. Cei care au marcat au fost tot oaspeții, care au stabilit scorul final în minutul 79, după reușita lui Mousset.

West Ham - Manchester United 2-0

Dezastrul lui Ed Woodward, directorul general de la United, este complet. În pauza competițională, "diavolii" au renunțat la Lukaku și Alexis Sanchez, dar nu au adus vreun înlocuitor pentru cei doi. În acest context, ofensiva lui Solskjaer este mult slăbită, iar în confruntarea de pe stadionul olimpic din Londra tehnicianul norvegian nu a avut vreun atacant pe bancă (în condițiile în care puștiul Greenwood, ușor accidentat, nu a făcut deplasarea).
Viitorul se anunță sumbru pentru United, misiunea de a reveni în top 4 fiind una foarte complicată, în măsura în care în acest moment Pogba, Martial și Rashford sunt indisponibili. Astfel, cu West Ham, deși echipa era condusă cu 1-0, staff-ul tehnic al lui United a trebuit să îl introducă pe Lingard în locul accidentatului Rashford.
Meciul în sine nu a avut istoric, Yarmolenko și Cresswell, dintr-o lovitură liberă perfect executată, fiind autorii celor două goluri pentru "ciocănari". "Faptul că există concurență nu poate decât să mă bucure. Fotbaliștii care au evoluat mai puțin vor primi șanse și mă aștept să demonstreze că merită un loc în primul 11", spunea Pellegrini, cu trimitere la Cresswell, după ce Masuaku a primit roșu etapa trecută, cu Aston Villa. Cu selecții în prima reprezentativă a Angliei, Cresswell a înțeles mesajul și a făcut o partidă mare contra "diavolilor", fiind, împreună cu Noble, poate cei mai buni jucători ai gazdelor.
În ceea ce o privește pe United, aceasta ar fi putut reintra în meci în debutul reprizei secunde, când Mata a ratat singur cu poarta goală, după o acțiune superbă a lui Pereira. O altă șansă foarte bună a fost ratată de puștiul Daniel James, care pare în acest moment singurul în măsură să lumineze jocul celei mai titrate formații din Anglia. Totuși, per total United a fost o dezamăgire, astfel că se anunță o perioadă extrem de dificilă pentru trupa de pe Old Trafford.

Chelsea - Liverpool 1-2

După disputa din Supercupa Europei, în care Chelsea a reușit să împingă echipa lui Klopp până la penaltyuri, Liverpool se aștepta la cel mai dificil meci al sezonului, de până acum, pe Stamford Bridge.
Totuși, dacă e să ne raportăm la prima repriză, partida nu putea avea decât o singură câștigătoare. Alexander Arnold a înscris golul etapei, după o lovitură liberă mișcată de Salah, iar Chelsea a fost făcută KO de reușita lui Firmino, asta după ce VAR-ul anulase golul lui Azpilicueta pentru un offside la Mount.
În acest context, cu 2-0 la pauză și o apărare sigură, care seamănă tot mai mult cu cea din sezonul trecut, Liverpool părea că nu poate rata victoria. De la cabine s-au întors însă două echipe total diferite. Lampard și-a motivat puștii, transmițându-le probabil că nu mai au nimic de pierdut, iar Chelsea a preluat controlul jocului. Kante a înscris cel mai frumos gol al carierei în minutul 71, după ce a păcălit toată apărarea "cormornalilor", care aștepta ca mijlocașul francez să paseze și, impulsionați de fani, "albaștri" au forțat egalarea. Cea mai clară ocazie i-a aparținut lui Mount, care a jucat titular în ciuda accidentării pe care o suferise în Liga Campionilor, însă într-un final rezultatul final a rămas cel de 2-1 în favoarea vicecampioanei Angliei.
După 6 runde din Premier League, Liverpool are punctaj maxim, fiind singura echipă din istorie care reușește să acumuleze maximum de puncte după primele șase dispute, în două sezoane succesive. "Cormoranii" au în acest moment 5 puncte avans față de City și, judecând după cum arată cele două formații în acest moment, confruntările directe vor avea un impact important pentru configurația finală a clasamentului.

Arsenal - Aston Villa 3-2

În paralel cu disputa de pe Stamford Bridge s-a jucat Arsenal - Aston Villa, partidă cu o favorită clară, judecând după istoricul întâlnirilor directe. 4-0, 2-0, 4-0, 5-0 și 3-0 în favoarea "tunarilor" se terminaseră ultimele confruntări între cele două combatante, înainte ca fosta câștigătoare a Cupei Campionilor să retrogradeze.
Doar că Arsenal e în continuare departe de echipa din era "Wenger", iar partida de duminică seară a fost una extrem de complicată. După ce McGinn a deschis scorul în minutul 20, gazdele au mai primit o lovitură, înainte de pauză Maitland Niles fiind eliminat pentru cumul de galbene.
A urmat însă o repriză secundă nebună. După ce Pepe a transformat o lovitură de la 11 metri, bifând primul său gol pentru Arsenal, Wesley i-a readus pe oasepți în avantaj. În ultimele 10 minute, băieții lui Unai Emery s-au năpustit în atac, iar Chambers și Aubameyang, care a ajuns la al 16-lea gol în ultimele 16 meciuri pentru Arsenal, au adus o victorie la care cei mai mulți fani ai "tunarilor" nu mai sperau. Formația de pe Emirates privește acum cu încredere spre confruntarea de etapa viitoare, din fieful lui United, mai ales că Bellerin și Tierney sunt așteptați să revină după accidentări și să întărească o apărare care a primit 10 goluri în 6 etape.

• Chelsea - Liverpool 1-2
Ancelotti a răbufnit după meciul Realului din Cupa Regelui: "Trebuie să se trezească! E o prostie"