Etapa a 5-a din Premier League, în fotografii. Evenimentele celui mai spectaculos campionat din lumeUpdatat ultima dată pe19/10/2020

folosește tastele săgeată pentru a navigaGlisează spre stânga și spre dreapta pentru a naviga
Manuel Lanzini, înainte să intre pe teren în meciul cu Tottenham, și după golul egalizator.Getty ImagesJordan Pickford, intrare criminală la Virgil van Dijk. Olandezul va lipsi cel puțin până la startul anului viitor după accidentarea teribilă din derby-ul cu Everton.Getty ImagesÎnfrângerea lui Arsenal de pe Etihad din etapa a cincea a extins seria neagră a tunarilor în deplasările împotriva echipelor din "The Big 6"Getty ImagesGareth Bale a debutat la revenirea în Premier League pentru Tottenham, a avut șansa de a aduce victoria pentru Spurs, însă șutul lui a trecut pe lângă poartă. West Ham a reușit până la urmă să plece cu un punct de pe arena celor de la Tottenham.Getty ImagesJordan Pickford l-a accidentat grav pe Virgil van Dijk în debutul meciului dintre Everton și Liverpool, încheiat 2-2, în etapa a 5-a din Premier League, iar acum fundașul olandez riscă să rateze restul sezonului.Getty Images

Glisează aici pentru a trece peste

Liverpool a fost foarte aproape să iasă victorioasă din Merseyside Derby, însă VAR a intervenit și a impus remiza pe Goodison Park.Getty ImagesTimo Werner a înscris o dublă pentru Chelsea în meciul de pe teren propriu cu Southampton, însă eforturile germanului au fost în final fără rezultat, asta pentru că portarul albaștrilor, Kepa, a gafat impardonabil, rezultatul final fiind 3-3.Getty ImagesDacă Kepa și-a îngropat echipa, nu la fel se poate spune despre Ederson, care a fost erou în poarta lui Manchester City. Datorită paradelor de excepție ale lui Ederson, "cetățenii" au ieșit victorioși din super-duelul cu Arsenal.Getty ImagesHarry Maguire a traversat o perioadă pe care fără doar și poate vrea s-o uite cât mai repede, însă fundașul lui Manchester United a adus golul egalizator în duelul cu Newcastle dintr-o lovitură de cap perfect plasată. "Diavolii roșii" s-au impus în final cu 4-1.Getty ImagesHarry Kane a fost magistral pentru Tottenham în duelul cu West Ham. Britanicul i-a pasat decisiv lui Son în primul minut al meciului, iar apoi a reușit dubla în minutee 8 și 16, devenind primul jucător din ultimul deceniu implicat în faze decisive în primele minute din meci.Getty Images