Articol scris de Romeo Ene

Belgia - Rusia LIVE TEXT

UPDATE / Repriza secundă s-a desfășurat după aceleași coordonate, cu Belgia fiind în deplin control. Acest lucru s-a văzut și pe tabelă, Lukaku reușind dubla în minutul 88. Astfel, atacantul lui Inter este primul golgheter al acestui turneu final.
Merseyside derby | Sigurdsson, mai scump decât Salah și Mane. Cum a fost "jefuită" Everton
ACUM 40 MINUTE
UPDATE / Belgia demonstrează că este una dintre pretendentele la câștigarea trofeului. Echipa lui Roberto Martinez a făcut o primă repriză foarte bună contra Rusiei și conduce cu 2-0, prin golurile marcate de Lukaku (min.10) și Meunier (min.34).
Imediat după marcarea golului, Lukaku i-a transmis un mesaj lui Christian Eriksen, colegul său de la Inter.
Echipele de start
Belgia: Courtois - Alderweireld, Boyata, Vertonghen - Castagne (Meunier 17), Dendoncker, Tielemans, T. Hazard - Mertens, Lukaku, Carrasco
Selecționer: Roberto Martinez
Rusia: Shunin - Fernandes, Semenov, Dzhikiya, Zhirkov (Karavaev 43) - Ozdoev, Barinov - Zobnin, Golovin, Kuzyayev (Cheryshev 30) - Dzyuba
Selecționer: Stanislav Cherchesov

Danemarca - Finlanda 0-1 LIVE TEXT

Partida a fost marcată de drama suferită de Christian Eriksen, danezul prăbușindu-se pe gazon în minutul 40. Resuscitat chiar pe teren și mai apoi transportat la un spital din Copenhaga, Eriksen se află acum într-o stare stabilă.
Partida a fost întreruptă aproape 2 ore, dar a fost dusă în final la bun sfârșit. Vizibil afectați de ceea ce pățise colegulor lor, danezii nu și-au mai găsit ritmul și finlandezii au profitat, câștogând cu 1-0 prin golul marcat de Joel Pohjanpalo în minutul 60. Danemarca a ratat mai multe șanse de a egala, inclusiv un penalty executat lamentabil de Hojbjerg în minutul 74.
Danemarca: Schmeichel - Kjaer, Wass, Maehle, Christensen - Delaney, Eriksen, Höjbjerg - Wind, Braithwaite, Poulsen
Finlanda : Hradecky - Uronen, Väisänen, Raitala, Arajuuri - Sparv, Lod, Kamara, Toivio - Pukki, Pohjanpalo

Țara Galilor - Elveția 1-1 LIVE BLOG

Breel Embolo a fost declarat omul meciului.
Fluier final: S-a terminat 1-1, un rezultat care mulțumește foarte mult naționala Turciei, care a fost învinsă cu 3-0 de Italia în meciul de deschidere. Astfel, după primele 2 partide din Grupa A e clar că Italia nu va avea mari probleme în avansa mai departe, în timp ce Turcia, Elveția și Țara Galilor se vor bate pentru locul 2, dar nu e exclus ca și ocupanta poziției a 3-a să meargă în optimi.
min.84: intrat în locul lui Seferovic, Mario Gavranovic a înscris la faza imediat următoare, dar golul a fost anulat de VAR pe motiv de off-side.
min.74: Goooool Țara Galilor! Kieffer Moore egalează cu o lovitură de cap perfect plasată, în urma unei centrări a lui Morrell.
min.49: Gooool Elveția! Embolo înscrie cu capul în urma unei centrări din corner a lui Shaqiri! A fost a 6-a reușită a atacantului de la Borussia Monchengladbach pentru naționala Țării Cantoanelor.
Cele două echipe s-au anihilat reciproc în prima repriză. Elveția a fost echipa care a controlat jocul, dar tabela a rămas neschimbată. Galezii au avut prima ocazie importantă, prin Kieffer Moore, a cărui lovitură de cap a fost respinsă excelent în corner de Sommer.
Elvețienii au avut și ei apoi șansa deschiderii scorului, dar Ward a avut și el un reflex excepționat la o reluare spectaculoasă a lui Schar. Cea mai mare ocazie a primei părți i-a aparținut lui Seferovic, care a șutat însă defectuos dintr-o poziție ideală, în ultimul minut al primei părți.
Echipele de start:
Țara Galilor: Ward - Mepham, Rodon, Davies, Roberts - Allen, Morrell, Ramsey - James, Moore, Bale
Selecționer: Robert Page
Elveția: Sommer - Elvedi, Schar, Akanji - Mbabu, Freuler, Xhaka, Rodriguez - Shaqiri - Embolo, Seferovic
Selecționer: Vladimir Petkovic
Meciul este arbitrat de Clement Turpin (Franța), ajutat de Nicolas Danos, Cyril Gringore (ambii Franța) și Srdjan Jovanovic (Serbia).
-----
Astăzi se dispută Ţara Galilor – Elveţia (16:00), Danemarca – Finlanda (19:00) şi Belgia – Rusia (22:00). Aşadar, astăzi vom afla clasamentul grupelor A şi B după prima etapă. Cu siguranţă, ’’capul de afiş’’ este reprezentat de meciul dintre Belgia şi Rusia, două naţionale care au impresionat la Mondialul din 2018, acolo unde au ajuns până în semifinalele turneului, respectiv sferturi.

Euro 2020 | Ţara Galilor – Elveţia, 16:00 | Bale, speranţa galezilor

După ce Italia a reuşit să o învingă pe Turcia, scor 3-0, celălalt meci din grupa A de la Euro 2020 programează o partidă interesantă între Ţara Galilor şi Elveţia, de la ora 16:00. Partida va avea loc la Baku, în Azerbaidjan, iar Elveţia porneşte cu prima şansă în opinia specialiştilor.
Selecţionata la care evoluează starul lui Real Madrid, împrumutat la Tottenham în acest sezon, Gareth Bale, nu a reuşit calificarea la Mondialul din 2018, însă s-a calificat la Euro de pe locul 2, într-o grupă cu Croaţia, Slovacia, Ungaria şi Azerbaidjan. Galezii vin după două amicale consecutive fără victorie, 0-0 cu Albania şi 0-3 cu Franţa. Selecţionata condusă de Robert Page trece printr-un proces de întinerire, însă are mai mulţi jucători care evoluează la cel mai înalt nivel, precum Bale sau Ramsey. Ţara Galilor a terminat pe primul loc în grupa B din cadrul UEFA Nations League, într-o grupă cu Finlanda, Irlanda şi Bulgaria.
La partidă vor asista 50% din capacitatea stadionului din Baku, aproximativ 35.000 de spectatori, iar arbitrul va fi Clément Turpin, cel care a arbitrat şi finala Europa League din acest sezon.
De cealaltă parte, Elveţia traversează o formă foarte bună, având 7 meciuri consecutive fără înfrângere. La Mondialul din 2018, selecţionata lui Petkovic a ajuns până în optimi, acolo unde a fost eliminată de Suedia. În Liga Naţiunilor Elveţia a terminat pe 3 în League A, alături de Spania, Germania şi Ucraina.
De asemenea, Elveţia şi-a câştigat grupa în preliminariile Campionatului European, iar Shaqiri este jucătorul care poate face diferenţa pentru această naţională, chiar dacă nu a jucat atât de mult pentru Liverpool în acest sezon. Seferovic este omul de gol al elveţienilor, înscriind 25 de goluri în acest sezon pentru echipa de club şi naţională. La capitolul meciuri directe, Elveţia are 5 succese din 7.
Echipe probabile Ţara Galilor – Elveţia:
Ţara Galilor: Ward – Mepham, Rodon, B. Davies – T. Roberts, J. Allen, Ampadu, N. Williams – D. James, H. Wilson, Bale.
Elveţia: Sommer – Elvedi, F. Schar, Akanji – K. Mbabu, D. Zakaria, G. Xhaka, R. Rodriguez – Shaqiri – Embolo, Seferovic.

Euro 2020 | Danemarca – Finlanda, 19:00 | Finlandezii, prima oară în istorie la Euro

Danemarca – Finlanda (19:00) este cel de-al doilea meci al zilei de la Euro, din grupa B, partidă în care Danemarca este mare favorită, ţinând cont de faptul că finlandezii s-au calificat pentru prima dată în istorie la un Campionat European.
Disputa va avea loc la Copenhaga, iar la meci pot asista 25.000 de oameni.
Danezii au fost eliminaţi de Croaţia în optimile Mondialului din 2018, însă au reuşit calificarea la Euro după ce au terminat pe 2 într-o grupă cu Elveţia, Irlanda, Georgia şi Gibraltar. De asemenea, selecţionata lui Hjulmand a terminat pe 2 în League A din cadrul UEFA Nations League. Danemarca traversează o perioadă bună, cu 5 meciuri consecutive fără înfrângere. Eriksen este fotbalistul în care danezii îşi pun speranţele, ţinând cont de calităţile pe care le-a arătat pe parcursul acestui sezon. Pe lângă el, danezii mai au jucători care evoluează la cel mai înalt nivel, precum Schmeichel, Christensen sau Delaney. Arbitrul întâlnirii va fi Anthony Taylor.
În schimb, Finlanda s-a calificat pentru prima dată în istorie la un Campionat European, iar orice meci de la acest turneu final este privit ca un motiv de bucurie pentru băieţii lui Kanerva. Totuşi, finlandezii trec printr-o perioadă dificilă, cu 2 egaluri şi 4 înfrângeri în ultimele 6 partide, ultimele 3 pierdute. S-a calificat la Euro de pe locul 2, lăsând acasă echipe precum Grecia sau Bosnia şi Herţegovina. În UEFA Nations League a terminat pe 2 într-o grupă cu Ţara Galilor, Irlanda şi Bulgaria. 4 victorii şi un egal a obţinut Danemarca în ultimele 5 întâlniri directe cu Finlanda.
Echipe probabile Danemarca – Finlanda:
Danemarca: Schmeichel; Mæhle, Kjær, Christensen, Wass; Eriksen, Højbjerg, Delaney; Poulsen, Wind, Braithwaite.
Finlanda: Hradecky; O'Shaughnessy, Arajuuri, Toivio; Uronen, Kamara, Sparv, Lod, Raitala; Pukki, Pohjanpalo.

Euro 2020 | Belgia – Rusia, 22:00 | Meciul zilei la Euro

Belgia – Rusia (22:00) este de departe ’’capul de afiş’’ al acestei zile, o partidă cu multe orgolii între două naţionale care promit un turneu foarte bun. Meciul se va disputa la Sankt Petersburg, în Rusia, cu aproximativ 34.000 de suporteri în tribune.
Belgia a impresionat la Mondialul din 2018, acolo unde a ajuns până în semifinale, fiind eliminată de Franţa. Selecţionata lui Roberto Martinez şi-a câştigat grupa din preliminariile Euro, cu maxim de puncte din 10 meciuri, o performanţă impresionantă. A terminat pe primul loc şi în League A din UEFA Nations League.
9 meciuri consecutive fără înfrângere are Belgia, care este favorită, în opinia specialiştilor, în faţa Rusiei, deşi ruşii au avantajul terenului propriu. Belgia este o naţională plină de staruri precum Lukaku, Courtois, De Bruyne sau Eden Hazard, care pot face diferenţa. Arbitrul partidei va fi Antonio Miguel Mateu Lahoz, cel care a arbitrat şi finala Champions League din acest an.
În schimb, Rusia are 3 victorii, un egal şi o înfrângere în ultimele 5 partide, iar la Mondialul din 2018 a impresionat prin faptul că a ajuns până în sferturi, acolo unde a fost eliminată de Croaţia la loviturile de departajare. Selecţionata condusă de Cherchesov a terminat pe 2, chiar în spatele Belgiei în preliminariile Euro, iar în Nations League pe 2 într-o grupă cu Ungaria, Serbia şi Turcia. Golovin este cel mai bine evaluat jucător din lotul Rusiei, fiind unul dintre cei mai buni jucători din Ligue 1.
Belgia a câştigat ultimele două partide cu Rusia cu 3-1, respectiv 4-1, în preliminariile Campionatului European.
Echipe probabile Belgia – Rusia:
Belgia: Courtois; Alderweireld, Vertonghen, Denayer; Meunier, Dendoncker, Tielemans, T. Hazard; Mertens, Lukaku, Doku.
Rusia: Shunin; Mario Fernandes, Barinov, Dzhikiya, Semenov, Karavaev; Zobnin, Ozdoev, Golovin; Miranchuk; Dzyuba.
Ancelotti: "Așa arăta topul meu 5 la Balonul de Aur, dacă aș fi votat"