Campioana Mondială a plecat acasă, deși în minutul 80 conducea cu 3-1. Elveția a reușit două goluri în ultimele 10 minute, apoi a reușit să elimine Franța la loviturile de departajare, acolo unde Mbappe a fost singurul care a ratat.

Mourinho, critici pentru Deschamps

Jose Mourinho a analizat meciul de pe Arena Națională și l-a criticat pe Deschamps pentru schimbarea lui Griezmann, care pentru portughez este principalul motiv pentru care Franța a plecat acasă.
Campionatul European UEFA
"Sper că a fost ultima dată!" Kjaer, dezvăluiri despre momentele de coșmar prin care a trecut
19/08/2021 LA 18:22
”Cred că Franța s-a distrat puțin prea devreme. Au jucat fantastic, felul în care au întors rezultatul, incredibil, primul gol al lui Benzema, al treilea gol al lui Pogba. Apoi au început să se distreze. De asemenea, Deschamps a făcut o greșeală la care mă gândesc de multe ori. În timpul unui meci unde există posibilitatea să se joace prelungiri, trebuie să fii foarte atent cu schimbările pe care le faci.
Când faci o schimbare în minutul 89 și îl schimbi pe Griezmann, unul dintre cei mai buni jucători, cu Sissoko, asta este o greșeală imensă. Dacă ar fi fost un meci fără prelungiri ar fi fost în regulă, dar când există posibilitatea de prelungiri, faci acea schimbare și ei egalează în minutul 91, mergi în prelungiri și îți vine să te împuști pentru că l-ai scos din joc pe Griezmann. În prelungiri, ai ghinionul ca Benzema să se accidenteze și pierzi doi jucători de atac de top.
În prelungiri, nu am simțit că Franța poate câștiga, pentru că nu au avut puterea să o facă. Cred că Deschamps știe că el a făcut această greșeală, ceea ce i se poate întâmpla oricând, dar experiența ne ajută”, a declarat Jose Mourinho pentru TalkSport.
Un fotbalist al Angliei a jucat cu coastele rupte faze finale de la Euro 2020! Cum a fost posibil
20/07/2021 LA 20:50
Pariul incredibil al lui Buffon: "El ar trebui să fie Balonul de Aur 2021"
18/07/2021 LA 09:11